Egzama Tedavisi Nedir

Egzama hastalığı, genellikle hassas, kuru ciltlere sahip kişilerde rastlanan en yaygın cilt hastalığıdır. Yeni gelişen çocuklarda yüzde yirmi oranında rastlanırken, yetişkinlerde yüzde dört oranında rastlanmaktadır. Alerjik reaksiyon ve dermatit cilt rahatsızlıklarıyla ortaya çıkan bağışıklığı düşük kişilerde, bebeklerde de görülebildiği gibi yaygınlığı ve şiddetli hissedilmesi daha çok yetişkinlerdedir. Egzama tedavisi nedir diye düşünüldüğünde, dermatologlar ve alerji uzmanlarının bu rahatsızlık için en uygun hekimler olduğu bilinmektedir. Kısacası cildiye doktoruna gidilse bile bir alerji uzmanı tarafından görülmesi uygun bir hekim seçimi olacaktır. Bu hastalık ilaç ile iyileştirildiği gibi doğal yöntemlerle de tedavi uygulanmaktadır.

Egzama Hastalığı Tedavi Yöntemleri

İki çeşit yöntem ile bu hastalık tedavi edildiği gibi kişinin özel bakımına dikkat etmesi ve hastalığa uygun bakım yapması da gereklidir. Reçeteli ilaçlar ile bağımsızlık sistemi güçlendirilir. Oluşan bakteriler yok edilmeye çalışılır. Kaşıntı ve kızarıklığı gidererek hastayı rahatlatmaya çalışılır. Egzama tedavisi nedir sorusuna en iyi yaklaşımla bu yöntemlerle ile birlikte doğal yöntemler de kullanılabileceğini vurgulayan uzman hekimler doğal yöntemler hakkında açıklık getirmiştir. Uzmanlara göre beş değişik yöntem uygulanmalıdır:

  • Cilt, reaksiyonlar sonucu kaşıntı ve kızarıklık gösterecektir. Özellikle kaşıntı, hastaları oldukça rahatsız edip normal yaşantısını etkilese de reçeteli kremler kullanılarak cildi kaşımamak, rahat bırakmak gerekli.
  • Oluşan alerjileri, alerjiye sebep olacak şeyleri kullanmayıp doğallığa yönelmek ve böylelikle enflamasyonu azaltmış olmak.
  • Bebeklerde ya da çocuklarda rastlanılması sonucunda anne sütü ile çocuğu beslemek. Probiyotik ve lifli yiyecekler ile sağlıklı beslenmeyi desteklemek.
  • Probiyotik ve Omega-3 takviyesi ile sindirim sistemi gelişimi için gıda tüketiminde bulunmak.
  • Cilde Anti- İnflamatuar gibi yatıştırıcı ilaçlar kullanmak.

Egzama Hastalığı Belirtileri Nedir?

Yetişkinlere göre bebek ve çocuklarda daha çok rastlanmaktadır. Buna göre egzama kuru ciltlerde daha çok oluşum göstermesinden dolayı kuru ciltlerde belirtiler fazla ortaya çıkar. Egzama tedavisi nedir ciltteki kuruluğu en başta gidermek olmalıdır. Bebeklerde bebe yağı kullanımı kuruluğun fazla oluşmasını önler. Yetişkinlerde de bebe yağı kullanılır. Dirsek, kol çene, yanak ve kasık bölgeleri kurumaya daha çok maruz kalır, ilk belirtiler bu bölgelerde fazla oluşum göstererek görülür.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir