Egzama Tedavisi Nasıl Yapılır

 

Egzama, özellikle hassas cilt tipi ve alerjik bünyeye sahip olan kişilerde görülmektedir. Ciltte meydana gelen kızarıklık, kaşıntı, kanama, kabarcıklar hastayı büyük ölçüde rahatsız etmektedir. Bu durum çocuklarda olduğu zaman daha da problemli bir hale geliyor. Egzama tedavisi nasıl yapılır? Bu hastaların cevabını aradıkları bir sorudur. Çünkü hastalık bazen çok daha ağır bir hale geliyor ve hem hasta hem de dışarıdan görenler rahatsız oluyor. Bu nedenle tedavi edilmesi ve dikkat edilmesi gereken bir cilt hastalığıdır.

Egzama Nedenleri ve Belirtileri

Egzama, her insanda farklı bir nedenden kaynaklanmaktadır ve farklı belirtiler göstermektedir. Egzama nedeni genellikle alerjik kökenlidir. Ya da egzama olan hastanın cilt tipi ile alakalıdır. Cildi uzun süre kuru bırakmak, alerjiye neden olan besinler tüketmek, kimyasal maddeler ile temas etmek, genetik faktörler, zararlı madde kullanma alışkanlığı, yeteri kadar su içmemek, stresli olmak başlıca egzama nedenleri arasındadır. Egzamanın başlıca belirtileri ise şu şekildedir;

  • Ciltte yoğun kızarıklık
  • Kaşıntı
  • Deride döküntü ve pul pul olmuş bir görüntü
  • Deride şişme ve kabarma
  • Döküntülerin kanaması ve iltihap olması

Bu belirtiler bazen o kadar şiddetli bir hal alıyor ki hastalar egzama tedavisi nasıl yapılır diye araştırmaya başlıyor.

Egzama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Egzama olan insanların aklındaki en önemli soru “egzama tedavisi nasıl yapılır?” sorusudur. Egzama tedavisi kişinin egzamasının neden kaynaklandığı ile ilgilidir. Tedavi için ilk yapılması gereken bu nedeni belirlemek ve egzamaya neden olan faktörü ortadan kaldırmaktır. Eğer egzama alerjik kökenli ise alerjiye yönelik tedavi yapmak gerekir. Egzama tedavisi genellikle uygun kremler ve merhemlerin kullanılması ile yapılır. Bunu dışında egzama olan hastanın da özel olarak üretilmiş sabun ve şampuanları kullanması gerekir.

Cildi kaşımak ise tedavinin olumlu yönde değil olumsuz yönde etkilenmesine neden olur. Bu nedenle kaşımaktan kaçınmak çok önemlidir. Cildi nemli tutmak ve egzama için uygun yağları kullanmak da tedavi için çok önemlidir. Aloe vera, Hindistan cevizi yağı, lavanta yağı egzama tedavisinde önemli bir yere sahip yağlardır. Alerji yapan gıda maddelerinden uzak durmak gerekir. En önemlisi ise cildiye veya alerji doktorunun egzama için verdiği ilaçları aksatmadan kullanmaktır.

 

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir