Egzama Saç Döker Mi?

Egzama; farklı birçok nedenden dolayı ortaya çıkan bir deri rahatsızlığı olarak bilinmektedir. Egzamanın birçok nedeni mevcuttur. Egzamaya neden olan faktörlerin çeşitlerinden çok, kişide kaşıntı, döküntü, şişme ile ortaya çıkan bu belirtiler birçok kişinin en çok merak ettiği sorulardan biridir. En sık karşılaşılan alerjik cilt rahatsızlığı türü günümüzde egzamadır. Egzama; deride kabarcıkların oluşması ile ortaya çıkar. İltihapların meydana geldiği birçok çeşidi vardır. Atopik dermatit, seboreik dermatit, kontakt dermatit, liken simpleks gibi egzamanın birçok çeşidi vardır. Egzama saç döker mi sorusunun cevabı yağlı egzama türü ile doğrudan ilgilidir.

Yağlı Egzama Türü

Vücudun her yerinde görülebilen, en çok saçta ve dolayısıyla saç dökülmesiyle sonuçlanan egzama türüdür. Sebebi; Malassezia furfur adındaki mantardır. Bölgesel kelliğe sebep olabilir. Egzama saç döker mi sorusuna cevap ararken karşımıza çıkan yağlı egzama türünde; saç dökülmesine sebebiyet veren tıbbi süreç şu şekildedir:

  • Saç köklerinin yıpranması
  • Egzamanın saç kaşıntısı yapması sonucu saç dökülmesine kazandırdığı olumsuz ivme
  • Yağlı egzamadan dolayı saçın yağlanması ve kepek oluşumu
  • Cildin tahrip olması ve köklerin bu durumdan zarar görmesi
  • Mantar olasılığında köklerin zarar görmesi
  • Egzama tedavisinde kullanılan bazı ilaçların içerisindeki kortizon ve bunun sonucu olarak köklerin beslenememesi

 Saç Derisinde Egzama Oluşmasının Sebepleri ve Tedavisi

Her insanın saç derisinde yağ bezleri bulunur. Normalden fazla yağ üretilirse; egzema saç döker mi sorusunun da cevabına ulaşılmış olunur. Saç egzamasının oluşması için bir takım nedenler şu şekilde sıralanabilir; alerjenler, mikroplar, tahriş edici unsurlar, hormon, ısı gibi etkenler. Saç egzamasını en aza indirgemek için bazı durumlardan kaçınmak gerekir. Bunlar; alkol içeren saç ürünleri, kabuklaşmış yaraları kaşımak, saçları aşırı sıcak suyla yıkamak ve egzamanın kronikleşebileceğini bilerek uzak durulması gereken durumlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Saç dökülmesini engellemek için bir tedavi görülmesi şarttır. Mantar öldürücü bir madde olan climbazol içeren şampuanlar kullanılabilir. Katran şampuanı ya da çay ağacı yağını şampuanla karıştırarak kullanmak da fayda sağlayacaktır. Kurutucu etkisi olmayan şampuan ve kremler de bu hastalıkla savaşırken yardımcı olur. Tüm tedavi yöntemleri için önce doktora başvurulmalıdır.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir