Egzama Olduğunu Nasıl Anlarız

Sağlık insan hayatı için en büyük zenginliktir. Bunun için sağlığınız için gerekli olan tetkikleri mutlaka yaptırmalı ve düzenli doktor kontrolüne gitmelisiniz. Yaşam kalitesini olumsuz olarak etkileyen hastalıklardan bir tanesi de egzamadır. Egzama her yaştaki insanda görülebilir. Özellikle bebeklerde görülen bu cilt hastalığının tedavi edilme noktasında uzman hekim desteği alınmalıdır. Cilt üzerinde yağ miktarının azalması sonucu cilt kurur ve kaşınma başlar. Bu kaşınma sonucu kızarıklıklar meydana gelir. Dış etkenlere bağlı oluşabildiği gibi genetik de olabilmektedir. Bunun da araştırılması gerekir.

Egzama Neden Olur

Bunun birçok nedeni olabilmektedir. Kullanılan şampuanlardan parfümlere kadar birçok ürünün egzama yapabilme özelliği bulunuyor. Cildin kuru olmasının engellenmesi gerekir. Bunun için doğal nemlendirici ürünler kullanılması gerekir. Giyilen kıyafetler de egzamaya neden olabilir. Deri üzerinde başlayan kaşıntı ilk başta kişi tarafından normal olarak karşılanır. Ancak kuruluk ve kaşıntı giderek artmaya başladığında kişiyi rahatsız edecektir. Bu durumda kullanılan şampuanlar ve sabunların değiştirilmesi gerekir. Ayrıca mutlaka uzman hekim desteği alınarak verilen kremlerin düzenli olarak kullanılması gerekir.

Egzama Belirtileri Nelerdir                                       

Egzama olduğumuzu nasıl anlarız genelde çok sorulan bir sorudur.  Kızarıklık ile başlar ve cilt kurudur. Kaşınmaya bağlı olarak kızarıklıklar büyür. Minik su toplayan kabarıklıklar görülebilir. Şiddetli kaşınma ve yanma oluşur. Deride çatlama meydana gelir. Kaşınma sürekli olarak tekrarlanır ise egzama giderek yayılmaya başlar. Bu durumda bölgenin kuruluğunun giderilmesi gerekir. Özel nemlendiriciler kurtarıcı olacaktır ancak kaşıntıyı gidermeyecektir. Bunun için doktorun önerdiği özel antibiyotik kremler tercih edilerek kullanılması gerekir. Egzama bulaşıcı bir hastalık değildir. Ancak kaşıntıya bağlı olarak vücudun farklı yerlerine sıçrayabilir.

Genetik olarak ortaya çıkan sonuçlarda cildin yağ oranında bir sorun vardır. Bu soruna bağlı olarak cilt kuruyacaktır. Burada tedavi sürecinde kişinin ailesine de bakılır. Ailede olup olmadığı kontrol edilir ve gerekli tedavi süreci başlatılır. Stres de, yaşam biçimi de egzamaya neden olan etkenler arasında yer alıyor. Tedavi süreci içerisinde kullanılan kremler ile birlikte stresten de uzak durulması yararınıza olacaktır. Bu sayede etkili bir sonuca ulaşım sağlayabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir