Egzama Olanlar Neye Dikkat Etmeli

 

 

Egzamaya neden olan birçok faktör mevcuttur. Deride şişme, kızarıklık ve kaşıntı gibi belirtiler gösteren bir deri rahatsızlığıdır. Egzamaya neden olan birçok faktör bulunabilir ve bunu tek bir nedene bağlamak doğru değildir. Egzama belirtilerine göz attığımızda birçok kişide aynı sorunların yaşandığı gözlemlenmektedir. Peki, egzama olanlar neye dikkat etmeli ve nasıl bir yaşam şeklini sürdürmelidir. Bu konuda egzama şikayeti olanların ya da belirtilerinden şüphelenenlerin mutlaka uzmana giderek destek almalarının yararlı olacağı tavsiyelerinde bulunulmaktadır. Günümüzde birçok kişide bu rahatsızlık görülebilir. Özellikle belirtilerinden şüphe duyanların erken teşhis ile bu sorundan kısa sürede kurtuldukları görülmektedir.

Egzama Belirtileri Nelerdir?

İlk başlangıç dönemi her rahatsızlıkta olduğu gibi çok önemlidir. Belirtiler olduğu ve şüphe ettiğinizde mutlaka uzmanından destek alarak sorun büyümeden çözüm bulunması sizi büyük bir sıkıntıdan kurtarabilir. Günümüzde birçok kişide görünen egzama deri hastalığı belirtileri şu şekilde görülmektedir.

  • Kızarıklık ve şişme gibi problemler varsa
  • Şiddetli kaşıntı ve yanma gibi hissiyatlar
  • Kepeklenme ve kızarıklık olmaksızın sadece kaşıntı ve yanma olması
  • Küçük kepeklenme gibi deri dökülmeleri varsa
  • Deride çatlamalar ve deride renk değişiklikleri gibi sorunlar oluşuyorsa mutlaka hızlı şekilde uzman desteği almakta fayda var.

Siz de egzama olanlar neye dikkat etmeli ve nasıl hareket etmeli diye merak ediyorsanız, öncelikle uzman desteği alarak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Günümüzde birçok kişide görünen rahatsızlık için çözümü uzman doktordan bulabilirsiniz.

Egzamada Nelere Dikkat Etmelisiniz

Terlemeye karşı çok dikkatli olmak gerekir. Eğer küçük bir çocukta görünüyorsa gıda alerji testi yapılarak gerekli testlerle sonuca ulaşmak gerekir. Ayrıca cildi kurutan ve pH değeri yüksek olan (alkali) sabunlardan kaçınmak gerekir. Bu nedenle cildin pH dengesini bozmayan banyo ürünleri kullanmakla ciltte oluşan egzama rahatsızlığından kurtulabilirsiniz. Ayrıca yaz dönemlerinde her gün, kışın ise iki günde bir banyo yapmak önemlidir. Bunun yanı sıra pamuklu kıyafetler tercih edilmelidir. Banyo sonrası egzama rahatsızlığı olanlar silinerek değil dokunarak kurulanmak oldukça önemlidir. Siz de egzama olanlar neye dikkat etmeli sorusuna cevap ararsanız bu gibi detaylara dikkat ederek iyileştirici ve önleyici önlem almış olabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir