Egzama Neden Olur Tedavisi Nedir?

Alerjik bir deri problemi olan egzama neden olur ve tedavisi nedir? Vücutta görülen kızarıklık, pul pul döküntü, kaşıntı gibi durumlarla ortaya çıkan egzama birçok sebepten kaynaklanmaktadır. Alerjik olarak en fazla görülen egzama türü atopik dermatit olarak adlandırılır. Egzama dönemi ise bebeklik, çocukluk ve erişkin olarak 3 gruba ayrılır. Çocukluk döneminden itibaren ortaya çıkan ve ileriki yaşlarda da görülebilen egzama yetişkinlerde ellerde ve ayaklarda kaşınma ile ortaya çıkar. Bu egzama tipi nörodermatit denen egzama tipidir. Çok yağlı ciltlerde ve saç derilerinde de görülen türleri bulunmaktadır. Deride reaksiyona neden olan bazı deodorantlar ve temizlik maddelerinin teması ile cilt tahriş olarak egzama oluşabilir.

Egzama Belirtileri Nelerdir?

Egzama belirtilerini teşhis etmek için kişinin cildini bilmesi ve nelere tepki verdiğini anlaması gerekir. Böylelikle egzama neden olur tedavisi nedir sorusuna daha kolay cevap bulabilirsiniz. Deride görülen egzama saçlarda da ortaya çıkmaktadır saç diplerinde kepek gibi döküntü ve kaşınmaya neden olur. Son derece rahatsız edici bir durum olan egzama tehlikeli olmasa da kişiyi oldukça rahatsız eden bir durumdur. Sürekli olarak deri kaşındığında deride tahriş, koyulaşma ve sertlik olmaktadır.

Egzama Tanısı Nasıl Konulur?

Egzamadan şüpheleniyorsanız bir dermatolog veya alerji uzmanına başvurmanızda yarar vardır. Alerjik olarak egzama neden olur tedavisi nedir nasıl yapılmalı sorularının yanıtı bazı testler ve doktor muayenesi ile ortaya çıkacak ve doktorunuz tedavinizde ilaçlı veya ilaçsız krem verecektir. Bunun dışında rahatsızlığı azaltmak için bazı tetikleyicileri ortadan kaldırmak gerekebilir. Cilde dokunan besinleri yemekten vazgeçmek, bazı zararlı kimyasal içerikli kozmetiklerden uzak durmak ve giysilerde teninizi rahatsız eden kumaşlardan uzak durarak egzama durumunu hafifletebilirsiniz. Egzama tanısı alerji testi sonrasında konup gereken tedavi başlatılmalıdır.

Egzama Türleri Nelerdir?

  • Alerjiye bağlı olan egzama
  • Dishidrotik egzama  (sıvı dolu kabarcıklar görülür)
  • El egzaması
  • Nümüler egzama
  • Seboreik egzama (kafa derisinde kuruluk meydana gelir)
  • Kontakt dermatit ( tahrişe bağlı olarak ortaya çıkar)
  • Nörodermatit ( kaşınan ciltte yara oluşur)
Egzamayı Tetikleyen Sebepler

Egzamaya çevresel faktörlerin etkisi de büyüktür. Cildin tahriş olması ile çatlaklık ve kaşıntı ile beraber ciltte kabuklanma da görülmektedir. Alerjik nedenlerde cilde bazı metallerin dokunması, bitki ve besinlerden kaynaklanan alerji durumunda egzama ortaya çıkmaktadır. Sıcak ve soğuk havadan etkilenen ciltte bazı tepkiler görülebilir. Soğuktan deride kuruma ve bu duruma bağlı olarak çatlama ile beraber kaşıntı ortaya çıkabilir. Yaz aylarında aşırı terlemeyle birlikte vücutta sıcaktan isilik gibi kaşıntı verici sorunlar görülür, aşırı kaşınan cilt tahriş olur; bu durum da egzamayı tetikleyebilir. Bağışıklık sisteminizin güçsüzleşmesinden ve kalıtsal olarak aile bireylerinin bu tür rahatsızlıklarının olmasından bireyde de egzama görülme olasılığı artmaktadır. Aile bireylerinde olması durumunda, hastalık kişide %60 ilâ 80 oranında görülmektedir.

 

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir