Egzama Neden Çıkar

Egzama Neden Çıkar?

En yaygın görülen cilt hastalıklarından biri olan egzama, ciltte kuruluk ve kaşıntı şeklinde oraya çıkar. Egzama genellikle erişkinlerde daha sık görünür. Hastalık kaşıntısıyla rahatsız edici olduğu kadar, cildin görünüşünde de deformasyona neden olur. Egzama neden çıkar sorusunun net bir yanıtı yoktur. Egzama oluşumunun nedeni kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ancak buna rağmen egzama oluşumuyla ilgili birkaç neden olduğu düşünülür.

Egzama Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

Egzama tedavisinin yapılabilmesi için öncelikle nedenlerin tespit edilmesi gerekir. Peki egzama neden çıkar? Egzamayı tetikleyen en önemli faktör, birçok hastalığın suçlusu strestir. Genellikle aşırı stresli zamanlarda, egzama oluşumu tetiklenir. Bir başka neden ise genetik yatkınlıktır. Ailesinde egzama geçmişi olan kişiler, egzamaya daha yatkındır. Alerjik nedenler de egzamanın bir başka oluşum kaynağıdır. Alerjiye bağlı egzama gıdalardan, ev tozlarından, polenlerden, takılardan ve daha birçok nedenden oluşabilir. Çocuklarda ve bebeklerde görülen egzama genellikle gıda alerjileri kaynaklıdır. Bu yaşlarda ortaya çıkan egzamalarda öncelikle alerji faktörü göz önünde bulundurulur.

Ayrıca egzama oluşumunu tetikleyen başka faktörler de vardır;

  • Bağışıklık sisteminin zayıflaması,
  • Gebelik,
  • Sıvı sabunlar ve kimyasal temizleyiciler,
  • Hava değişimi,
  • Yünlü kumaşlar.

Egzama Belirtileri Nelerdir?

Egzama neden çıkar sorusunu yanıtladıktan sonra, egzama belirtileri hakkında birkaç ayrıntıya değinelim. Egzama öncelikle ciltte kaşıntı olarak ortaya çıkar. Şiddetli kaşıntıya kızarıklıklar eşlik eder. Cilt üzerinde içi su dolu kabarcıklar oluşur. Deri kabuklu ve pürüzlü görünür.

Egzama tedavisi öncelikle egzamaya neden olan sorunun ortadan kaldırılmasıyla başlar. Hastanın kaşıntısını geçirmek için krem ve losyonlar kullanılır. İleri derecedeki vakalarda, ağız yoluyla alınan haplarla tedaviye devam edilir. Tedavi için dermatoloğa veya alerji uzmanına gidilir. Egzamalı bölgeyi kaşımak sorunun daha da şiddetlenmesine neden olur. Bu nedenle kaşıntıyı kesmek öncelikler arasındadır. Ayrıca terleme söz konusuysa, cildin acilen temizlenmesi ve güzelce kurutulması gerekir. Uzman doktorunuz uygun gördüğü takdirde, daha farklı tedavilere de başvurabilir.

Egzama sanıldığının aksine bulaşıcı bir hastalık değildir. Ancak vücutta yayılım gösterebilir ya da bir süre sonra tekrar ortaya çıkabilir. Egzamanın türüne göre vücutta yayılım gösterdiği alanlar değişiklik gösterir. Eller, yüz, ayaklar, eklem yerleri egzama sorununun en çok görüldüğü bölgelerdir.

 

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir