egzama nasıl tedavi edilir

Egzama Nasıl Tedavi Edilir ?

Egzama bir deri hastalığıdır. Deride kuruma, kaşınma, ufak kabarcıklar oluşması şeklinde kendini gösterir. Oluşum sebebi alerji ya da strestir. Ciddi bir hastalık değildir. Egzama nasıl tedavi edilir denecek olursa; basit tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınabileceği söylenebilir.

Egzama genellikle el, kol, bacakta görülmesine rağmen; vücudun her yerinde de görülmesi mümkündür. Sıklıkla görüldüğü dönem ise kış aylarıdır. Bunda soğuk havaların cildi kurutması, nem kaybı, kalın giysilerin cildi tahrişi gibi etkenler de rol oynar.

Egzamanın türleri de mevcuttur. Atopik egzema genellikle çocuklarda görülen bir egzama türüdür. Seboreik egzama, kontakt dermatit, nörodermatit ve numuler egzama gibi türler de çoğunlukla yetişkinlerde görülür.

Egzama Tedavi Yöntemleri

Egzama hastalığı ciddi bir hastalık olmamak ile birlikte belirtileri ve etkileri kötü ve rahatsız edici bir görünüm olduğu için hastalar egzama nasıl tedavi edilir sorusuna yanıt aramaktadır. En kısa sürede, hastalık rahatsız edici boyutlara ulaşmadan tedavi edilebilmesi önemlidir.

Egzamanın tedavisinde erken ve doğru teşhis önemlidir. Teşhiste ise alerji testlerinin rolü büyüktür. Zira egzamanın sebebi gıda alerjisi olabilmektedir. Bunu anlamanın yolu ise alerji testi yapmaktır.

İstanbul Alerji Merkezi’nde birçok alerji testi yapılmakta ve en doğru teşhis ve tedavi yöntemi saptanmaktadır. Yapılan alerji testleri şöyledir:

  • Deri prick testi
  • Yama testi
  • Besin yükleme testleri
  • Metal alerji testleri
  • Serum alerji testleri

Egzama teşhis edildikten ve kaynağı saptandıktan sonra tedavi yöntemi belirlenir. Nemlendirici, iyileştirici tedaviler, ilaç tedavileri uygulanır. Tedavi süresince egzamalı bölgeyi tahriş etmemek, kaşımamak, alerji kaynaklı egzamalarda alerjenik maddeden uzak durmak önemlidir.

İstanbul Alerji Merkezi’nde Egzama Tedavisi

İstanbul Alerji Merkezi’nde Egzama Merkezi bulunmaktadır. Merkezimiz çocuk Alerji uzmanları ve yetişkin alerji uzmanı ile hizmet vermektedir. Özellikle bebek ve çocuklarda egzama daha sık görüldüğü ve deride kalıcı hasarlar bırakma riski olduğu için çocuk alerji uzmanı tarafından tedavi edilmeleri çok önemlidir.

Web sitemiz üzerinden egzama nasıl tedavi edilir konusunda ayrıntılı bilgi alabileceğiniz gibi, merkezlerimiz, bölümlerimiz, doktorlarımız hakkında da bilgi edinebilirsiniz. Online işlemler kısmından online randevu talebinde de bulunabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir