Egzama Nasıl Geçer

Egzama Nasıl Geçer?

Egzama Nasıl Geçer

Egzama, bir cilt hastalığıdır. Ciltte meydana gelen kızarmalar, çatlamalar, kaşıntı hatta ileri boyutlarda ortaya çıkan çatlaklarda kanama meydan gelmesine neden olmaktadır. Günümüzde birçok insan egzama hastalığı ile savaşmakta ve egzama nasıl geçer sorusuna cevap aramaktadır. Çünkü egzama ilerleyen safhalarda kişileri ciddi boyutta rahatsız etmektedir. Genetik bir temele dayanan egzama genellikle alerjik bünyeli kişilerde ortaya çıkmaktadır. Egzama tek tür bir deri hastalığı değildir. Farklı birçok egzama türü vardır. Bazıları çok yaygın iken bazıları nadir olarak görülmektedir. Egzama hastalığının yaş aralığı yoktur. Doğumdan itibaren her yaştan insanda egzama sorunu ortaya çıkabilir. Bu da kişinin genetiği ve bünyesi ile alakalıdır.

Egzama Nedenleri Nelerdir?

Egzama hastalığının birçok nedeni olabilir. Fakat bunların başında bireyin ailesinden gelen alerjik bünyesi gelmektedir. Bir kişinin alerjiye yatkınlığı ne kadar fazla ise egzama olma ihtimali de o kadar fazladır. Egzamanın nedenleri ise egzamanın türüne ve kişinin cilt tipine göre değişmektedir. Bu durumda egzama olan hastaların geneli egzama nasıl geçer diye araştırmalar yapmaktadır. Fakat öncelikle egzamaya neden olan etkenin bulunması gerekmektedir. Egzamanın başlıca nedenleri ise şu şekildir;

  • Kimyasal oranı yüksek deterjanlar ile sık sık temas etmek
  • Cilt tipine uygun olmayan sabun ve şampuan kullanmak
  • Kimyasal boyalar
  • Sağlıksız makyaj malzemeleri
  • Parfüm ve losyon gibi cilde direkt uygulanan maddeler
  • Aşırı sıcak su

başlıca egzama nedenleridir. Bu etkenlerden herhangi birisi egzamaya neden olabilmektedir.

Egzama Nasıl Geçer?

Egzama birçok kişide görülen yaygın bir cilt hastalığıdır. Çok ciddi boyutlara ulaşmasa da verdiği rahatsızlık çok fazladır. Egzama tedavisi yapılırken öncelikle tedavi sürecini kolaylaştırmak için birtakım önlemler almak gerekiyor. Bu önlemlerin başında egzamalı bölgelerin kaşınmaması geliyor. Egzamalı bölge çok fazla kaşındığı için hastalar egzama nasıl geçer diye düşünmekten kendini alamıyor. Egzama tedavisinde en önemli konulardan birisi de egzamaya neden olan etkenin bilinmesidir. Bu durumda hasta egzamasına neden olan faktörden uzak durmalıdır. Ayrıca hekimlerin uygun gördüğü kremler kullanılarak bölgenin kuruması önlenerek de kaşıntı azaltılmış olur ve egzama tedavisi olumlu sonuç verir. Elleri nemli tutmak da egzama tedavisi açısından çok önemlidir.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir