Egzama Leke Bırakır Mı

Egzama Leke Bırakır Mı?

Egzama Leke Bırakır Mı

Cilt hastalığı olarak karşınıza çıkan egzema konusunda mutlaka uzman hekim desteği alınması gerekir. Bu sayede sağlıklı bir sonuca ulaşabilirsiniz. Cilt üzerinde kaşıntı, kuruluk, kızarıklık görülüyor ise bu egzamanın olduğunun belirtisidir. Bebekler dahil tüm insanlarda görülebilir. Derinin üst tabakasında oluşan bu rahatsızlık kişinin yaşam kalitesini de olumsuz olarak etkiler. Daha çok kaşınmaya bağlı olarak cilt üzerinde sorunlar ortaya çıkar. Erkeklerde görülme oranı kadınlara göre daha yüksektir. Ayrıca yağlı cilde sahip olanlarda da sıklıkla görülebilir. Yeni doğan bebeklerde görülme olasılığı yüksektir. Egzama leke bırakır mı sorusuna yanıt ise kişiden kişiye göre değişkenlik göstermekle beraber, bunda egzamanın türü de etkili olmaktadır.

Hangi Meslek Gruplarında Görülür

Egzamanın görüldüğü bazı meslek grupları bulunuyor. İnşaat işçiliği ve kuaförlük mesleğini yapan kişilerde daha fazla görülüyor. Tahriş edici madde kullanımı ciltte kızarıklığın ve en sonunda da egzamanın oluşmasına neden olur. Vücudun farklı noktalarında görülmekle birlikte en çok saç, el, yüz ve ayakta görülmektedir. Tedavinin amacı ise bozulan cilt derisinin iyileştirilmesine yönelik olmaktadır. İlerleyen egzama bazı kişilerde leke bırakabiliyor. Bu konuda uzman hekim desteği alarak tedavi sürecine başlanılması gerekir. Söz konusu lekeler doktorunuzun vereceği tedavi yöntemi ile geçecektir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta tedavinin disiplinli bir şekilde düzenli olarak uygulanmasıdır.

Egzama Tedavisi Nasıl Yapılır

Egzama tedavine geçmeden önce kişide beliren egzamanın türü saptanır. Daha sonra nasıl bir tedaviye başlanılması gerektiğine uzman hekim karar verir. Tedavide daha çok ilgili kremler kullanılır. Bu kremler cilt üzerine belirli saatler aralığında uygulanır. Bu kremler kaşıntının azalmasına da yardımcı olacaktır. Tedavi sonrası egzama geçse bile tekrar oluşma olasılığı da bulunuyor. Bu konuda da gerekli olan tedavi konusunda çalışma yapmanız gerekecektir. Bebeklerde görülen egzama türleri için de doktorunuzun vereceği steroidli kremlerin kullanılması gerekir. Yetişkinlerde ise pH değeri yüksek sabun ve şampuanlardan kaçınılması gerekir. pH yükselten ürünler kullanır ise cildin yapısı daha çok bozulacak ve tedavi süreci de uzayacaktır.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir