Egzama Işın Tedavisi

Egzama Işın Tedavisi

Egzama Işın Tedavisi

Egzama; birbirinden farklı birçok unsurun sebep olduğu kaşıntı, döküntü, şişme ile ortaya çıkan bir deri hastalığıdır. En sık karşılaşılan ise alerjik egzama türüdür. Egzama; deride kabarcıkların oluşmasına sebebiyet veren iltihapların meydana gelmesidir. Egzama hastalığında birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Egzama ışın tedavisi yöntemi de bunlardan biridir.

Egzama Işın Tedavisi Yöntemi ve Uygulanışı

Atopik egzama tedavisinde; ultraviyole ışık tedavisi uygulanabilmektedir. Genellikle diğer tedavi yöntemlerine cevap vermeyen hastalarda uygulanır. Ultraviyole ışınları; hızı ve işleyişi artmakta olan bağışıklık sistemi hücrelerinin hareketlerini baskılamakta ve böylece ışın tedavisi etkin olmaktadır.  Güneşe hassasiyeti olan hastalarda uygulanması sakıncalıdır. Tedavi birkaç saniyelik ışın uygulaması şeklindedir. Yan etkilere göre süre arttırılarak devam ettirilir. Tedavinin homojen bir başarı göstermesi için kabinin ortasında durulması gerekmektedir. Işınlar UVA, UVB ve UVC olmak üzere 3 türdedir.

Egzama ışın tedavisi yöntem itibariyle şu özellikleri taşımaktadır:

  • Hastanede uygulanan bir tedavi yöntemidir.
  • Haftada 2 ila 4 gün arası uygulanır.
  • Bazı hastalarda; doktorun verdiği ilaçları almak gereklidir.
  • Seanslar 15 dakikaya kadar sürebilmektedir.
  • El ve ayaktaki egzamalar için küçük, hastalık daha geniş bir alanı kaplıyorsa kabin şeklinde bir cihaz kullanılmaktadır.
  • Işın tedavisi, derinin kurumasına sebebiyet verdiği için doktorun verdiği kremleri düzenli olarak tatbik etmek çok önemlidir.

                                                                        

Işın Tedavisi ve Yan etkileri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Egzama ışın tedavisi yöntemleri iki tanedir; bunlar, direkt olarak ışınların alınması ve UVA uygulamasıdır. Yan etkileri arasında; deride kızarıklık oluşması, uygulama kontrollü ve dozajlı yapılmazsa yanık riski, retinal dejenerasyon, ten rengi koyulaşması, ciltte kuruma, kaşıntı, çillenme, kızarıklık, lekeler, ağızda aftlar, uçuk, ayak bileklerinde şişmeler, tırnak yapısında bozulmalar, kıllanma artışı, baş ağrısı, mide bulantısıdır. Dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır: tedavi günlerinde; güneşe maruz kalmamak, kolonya, parfüm ve kozmetik ürün kullanmamak, tedavi süreci içerisinde solaryuma girmemek, erkek hastalarda genital bölgenin korunması, kadınlarda meme başlarının kapatılması, yara izlerinin kapatılması, UV korumalı gözlüğün tedavi sırasında hiçbir şekilde çıkarılmaması ve yaşanan yan etkiler var ise doktorla paylaşılmasıdır.

 

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir