egzama hastalığı nedir

Egzama Hastalığı Nedir

Egzama hastalığı nedir sorusunun en temel cevabı derinin kızarmasına, şişmesine ve kaşınmasına neden olan bir deri hastalığı olduğudur. Egzamanın alt türleri bulunmaktadır ve buna göre göstermiş olduğu belirtiler birbirinden farklı olabilir. Ortak belirtiler arasında kuru ve kaşınan cilt ile yüzde meydana gelen döküntüler yer almaktadır. Egzaması olan kişilerin en fazla yakındığı huşular kaşıntının oldukça şiddetli olması ve yanmayla birlikte görülmesidir. En yaygın egzama türü olarak pek çok kişide alerjik egzama olarak ifade edilebilecek atopik dermatitle karşılaşılmaktadır. Hastalığın belirtilerinin iyi gözlemlenmesi teşhis ve tedaviyi hızlandırmaktadır.

 

Egzama Hastalığı Nedir ve Kimlerde Görülür?

 

Egzama hastalığı nedir sorusu beraberinde egzama kimlerde görülür sorusunu da getirmektedir. Egzamayı bir yetişkin hastalığı olarak tanımlamak doğru değildir. Çocuklarda da görülebilen egzama belirtileri bireylere yaşamı zorlaştıran hususlardır. Çocuklarda görülen egzama türlerinin kendiliğinden zamanla iyileşmesi söz konusu iken yetişkinlerde tedavi için önerilen kesin bir yöntem bulunmamaktadır. Belirtileri hafifletmek üzerine kurulu tedbirler alınmakta ve tedavi planlanmaktadır.

 

Egzama Hastalığı Nedir ve Nasıl Kontrol Altına Alınır?

 

Bu nedenle öncelikle hastalığa yol açabilecek etmenlerden uzak durulmalıdır. Kronik egzamada döküntülü deri yüzeyinde kaşıntı da bulunur ve kaşımaya devam ederseniz deriniz çabucak çatlayan ve kalınlaşan bir yapıya dönüşür. Akut egzamada ise kızarıklık ve şişliğe sıvı dolu kabarcıklar eşlik etmektedir. Egzamanın varlığı vücudun savunma mekanizmasının enfeksiyona açık olması anlamına gelmektedir. Bu nedenle beslenme ve temizlik alışkanlıklarınızı gözden geçirmeli ve hastalığa sebep olabilecek yiyecek ve malzemelerden uzak durmalısınız. Kliniğimizde egzamalı bölgenizi muayene ettirerek tedavi için gerekli adımları atabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir