Egzama Hastalığı Nasıl Olur

Egzama Hastalığı Nasıl Olur?

Egzama Hastalığı Nasıl Olur

Egzama; birbirinden farklı birçok unsurun sebep olduğu kaşıntı, döküntü, şişme ile ortaya çıkan bir deri hastalığıdır. En sık karşılaşılan ise alerjik egzama türüdür. Egzama; deride kabarcıkların oluşmasına sebebiyet veren iltihapların meydana gelmesidir. Egzama hastalığı nasıl olur sorusunun cevabını geniş bir alanda aramak gerekir.

 

Egzama Nasıl Olur ve Belirtileri

Kuru ciltli ve bağışıklık sistemi kuvvetli olmayan kişilerde görülen egzamanın belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Kızaran ve tahriş olan bir cilt görüntüsüne sahip olmak
  • Cilt kuruluğu
  • Şampuan, bakım ürünleri gibi maddelere karşı hassasiyet oluşması
  • İleri düzeyde kaşıntı
  • Deride çatlamaların meydana gelmesi
  • Genel alerji belirtileri; astım gibi
  • Pul pul haline gelmiş deri

 

Egzama hastalığı nasıl olur Konusu

Birbirinden farklı birçok etkenle açıklanabilir. Bunlar; genetik faktörler, dış etkenli alerjik maddeler, yeme alışkanlıkları, polenler, hava koşulları, bağışıklık sistemi, değişen hormonal durumlar, stres, sigara gibi ana nedenler ve tetikleyici unsurlardır.

Aile hastalık tablosu incelendiğinde; egzama gibi hastalıklar için genetik faktörlerin büyük rolü olduğu görülmektedir. Anne veya babada bu tip bir cilt hastalığı var ise çocukta da görülme olasılığı artmaktadır. Bu durumu çevresel faktörler de desteklediğinde egzama rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır. Egzama hastalığı nasıl olur sorusuna bir başka cevapsa bağışıklık sistemidir. Alerjik egzama hastalığı olan kişilerin vücutlarındaki sitokin oranı yüksektir. Sitokinler; bağışıklık sistemi tarafından salgılanan proteinlerdir. Bu sebeple; bağışıklık sisteminde bu durumun yaşandığı kişilerde alerjik egzama görülmektedir. Stres ise hem insan bedenini hem de psikolojisini etkileyen ana unsurlardandır.

Egzamanın stres ile doğrudan bir ilişkisi mevcuttur. Stres kaynaklı egzamalara ise stres egzaması denmektedir. Hormonal değişiklikler ise kadınların muzdarip olduğu etkenlerdendir. Hormonlarla egzama her zaman doğru orantıda olmamakla beraber; bazı dönemlerde hormon seviyeleri değişim gösterdikçe egzama ve birtakım deri hastalıları görülebilmektedir. Alerjenlerden kaynaklı egzama ise daha çok çocuk yaşta kendini gösterir. Çocuk yaşta görülen türünde; kişinin alerjisi olduğu bazı yiyecekler ana sebep olmaktadır. Yetişkinlerde alerjik egzama; kozmetik ürünler, kedi ve köpek tüyü, polenler, nikel takı ve materyallere karşı gelişmektedir.

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir