Egzama Çoğalır Mı?

 

Birçok nedene bağlı olarak görülebilen egzama vücutta kızarıklık, kaşıntı, şişme gibi belirtiler göstererek ortaya çıkmaktadır. En fazla görülen tipleri alerjik egzama olarak bilinen atopik egzama türüdür. Egzama başlangıcında kesin olarak tanının konulması ve tedavinin erken yapılması sağlanmalıdır. Genel olarak egzamanın kalıtsal nedenlere bağlı olduğu düşünülmektedir. Egzamanın tedavisi yapılsa da kesin olarak ortadan kaldırılacağına dair bir sonuç yoktur. Belli zamanda ortaya çıktığı gibi mevsimsel olarak da hastalık tekrar görülebilir. Kışın ortaya çıkan egzama yazın etkilerini kaybeden bir hastalıktır. Egzama olan bir insan öncelikle egzama çoğalır mı diye düşünebilir. Ancak cilt sorunu mikrobik ve mantara bağlı bir enfeksiyon olduğundan ciltte kaşıntı ile yayılabilir ancak bulaşıcılığı yoktur.

Egzamada Görülen Belirtiler

  • Deride kızarıklık ve kaşıntı
  • Şişme, deride tahriş ve yanma
  • Derinin pul – pul dökülmesi
  • Deride şişme, çatlama ve renk değişimi

 Ciltte şişme durumu genellikle akut egzama türünde görülmektedir. Egzama bağışıklık sistemini güçsüzleştirmekte olduğundan vücutta iltihaplanma ve mantara bağlı sorunlar görülmektedir. Kepek görünümünde cilt döküntüleri görülür. Kronik durumda deride kuruma ve kalınlaşma görülmektedir. Cilt sorunu olan egzama çoğalır mı? diye merak edenler bu açıklama ile sorularına cevap bulabilirler.

Egzama Bulaşıcı mıdır?                                   

Egzama çoğalır mı? sorusunun cevabı egzamanın çoğalabileceği ancak bunun bulaşıcılıktan kaynaklanmadığıdır. Egzama bulaşıcı değildir. Cildinizi kaşıdığınızda diğer yerlere tırnaklar yolu ile mikroplar bulaşır bu nedenle deride fazlalaşarak kızarıklık sorunlara rastlayabilirsiniz. Vücudunuzda açık yerlere yayılması yaygındır. En çok egzamaya neden olan durum strestir.

Egzamadan Korunma Yolları

Egzama rahatsız edici, kimi zaman da acı veren bir cilt problemidir. Ciltte kötü bir görünüme neden olan hastalıkta cildin tahriş olması nedeni ile hemen tedaviye başlanması gerekir. Egzamayı giderici bazı kimyasal ilaçlar ve doğal tedavi yollarına başvurulur. Egzamadan korunmak için yediklerinizden giydiklerinize kadar özen göstererek bu cilt problemi ile başa çıkmak gerekir. Bazı parfümler cilt problemine neden olabileceğinden kullanılmamalıdır. Bazı giyeceklerden kaçınılmalıdır. Cilt yapısının hassas olmasından dolayı doğal sabun da temizlik için kullanılabilir. Cildinizi mikroplara karşı korumanızda nemlendirici krem sayesinde cildinizin çatlamasını engelleyebilirsiniz.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir