Egzama Cilt Kanseri Yapar Mı

Egzama Cilt Kanseri Yapar Mı?

Egzama Cilt Kanseri Yapar Mı

Çoğu hastalık stres kaynaklıdır. Her ne kadar genetik yatkınlık büyük oranda etkilese de çağımızın sorunu stresin pek çok hastalığı ilerlettiği bilinmektedir. Bu nedenle mümkün olduğu kadar stresten uzak durmaya çabalamak hem fiziksel sağlığımız hem de psikolojik sağlığımız için son derece önem taşımaktadır. Pek çok alerjik hastalık, kaşıntılar, egzama, zona gibi bu tarz hastalıkların genellikle nedenleri arasında büyük oranda stresli bir yaşam olduğu uzmanlar tarafından sık sık ifade edilmektedir. Bunun yanı sıra ilerleyen evrelerde egzama cilt kanseri yapar mı, gibi sorular akla gelmektedir. Egzama hastalığında genetik yatkınlıklar, alerjik nedenlerin yanı sıra büyük oranda stresin etkili olduğu bilinmektedir. Şimdi egzama ve sebeplerini, ilerlediğinde cilt kanserine sebep olur mu gibi soruların yanıtını uzman desteği alarak ya da araştırma yaparak bulabilirsiniz.

Egzama Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Egzama genelde bir kez yaşandığında kronik olarak kabul edilmektedir. Yani ömür boyu yaşamaya alışmanız gereken bir hastalık olarak kabullenmeniz gereken bir hastalıktır. Ancak bu hastalıkta tetikleyici faktörlerden kaçınıldığı takdirde egzama hastalığını yaşayanlar ömür boyu rahat edebiliyorlar. Egzama akut dönemi boyunca su kabarcıkları şeklinde belirti veriyor. Bu dönemde kortizonlu kremler kaşıntılı bölgenin üzerine uygulanan pansumanlar, alerji ilaçları, eğer şiddetli bir süreç göstermekteyse kortizonlu ilaçlar ve iğneler ile tedavi süreci devam etmektedir. Egzama tedavi sürecinde belli bir zaman diliminde kurumaya başlar. Bu süreçten sonra yağlı merhemler ile tedavi devam etmektedir. Kortizonlu kremler ile tedavi devam ettikten bir süre sonra kontrol altına alınınca normal kremler ile tedaviye uzun süre devam edilmektedir. Bazı bünyelerde ise ışık tedavisi olumlu sonuçlar verebilmektedir. Egzamanın yaşandığı süreçte en çok endişe duyulan konu ise egzama cilt kanseri yapar mı  tedirginliğidir. Öncelikle egzamayı etkileyen faktörler nelerdir sorusuna yanıt bulmak gerekiyor.

 

  • Mevsimler
  • Ev tozları
  • Stres
  • Cilt kuruluğu
  • Kimyasal maddeler ile temas etmek
  • Yanlış kozmetik ürünlerin kullanımı
  • Yünlü kıyafet seçimi
  • Bazı gıdalar (yumurta,inek sütü, fındık, buğday, soya, balık)

 

Egzama Cilt Kanserine Sebep Olur mu?

Egzama cilt kanserine sebep olur mu? sorusu hakkında net bilgiler bulunmamakla birlikte egzamanın oluştuğu yerde kaşıntı oluşunca eğer o bölge aşırı derece tahriş olursa bazı durumlarda enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalınabilir. Eğer burada bir yara oluşumu gözlenir ise deriye yayılım gösterebilir. Bu süreçlerde kanser riski olduğu belirtilse de net bir bilgi yoktur. Ancak bazı egzama kremlerinin cilt kanserine neden olabileceği gibi bazı bilgiler de kaynaklarda yer almaktadır. Bu konuda en doğru bilgiyi uzman bir hekimden almak mümkün olacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir