Egzama Bulaşıcı Mı?

istanbul alerji merkezi

Egzama yaygın cilt rahatsızlıklarından biridir. Deride kaşınma, pullanma, kuruluk, iltihaplanma şeklinde gözükür. Genellikle el, kol ve bacaklarda oluşmakla birlikte; vücudun herhangi bir yerinde görülmesi de mümkündür. Egzama bulaşıcı mı diye sorulacak olursa bulaşıcı olmadığı söylenebilir.
Egzama ciltte kötü bir görünüm yarattığı ve bulaşıcı gibi bir kanı oluşturduğu için; insanlar egzama hastalığına sahip kişiler ile temas kurmamaya özen gösterirler. Ancak temas ile bulaşan bir hastalık olmadığı bilinmelidir.

Egzama belirtilerinden bazıları şöyledir;

  • Ciltte kızarıklık ve şişlikler
  • Kaşıntı
  • Ciltte oluşan çatlaklar
  • Pullanma
  • Cilt rengi ve dokusunda koyulaşma, kalınlaşma şeklinde değişim
  • Ciltte yanma hissi

Egzama Nasıl İyileşir

Egzama hastalığının tedavisi mümkündür. Hastalığa bağlı ciltte oluşan etkileri ortadan kaldırmaya yönelik tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Basit yöntemler ile bu etkiler ortadan kaldırılmaktadır.

Halk arasında egzama kalıcı iz bırakır mı, tedavisi yok mu, egzama bulaşıcı mı gibi endişeye dayalı sorular mevcuttur. Ancak bu hastalığın ciddi bir hastalık olmadığı ve tedavisinin uzman doktorlar kontrolünde mümkün olduğu bilinmelidir.

Egzamanın tedavisinde öncelikle erken ve doğru teşhis önem arz eder. Özellikle çocuklarda egzamanın türü ve nedeni doğru saptanmalıdır. Zira ciltleri daha hassas ve zarar görmeye müsait yapıda olup; kalıcı hasarların oluşmaması için gereken önlemler alınmalıdır.

Egzamanın teşhisinde alerji testlerinin rolü büyüktür. Hastalığın türünü ve sebebini anlamakta yarar sağlar. Bebeklerde ve çocuklarda görülen egzama genellikle gıda alerjisi kaynaklıdır. Bu sebeple alerji testi yaptırılmalıdır.

Egzamanın tedavi yöntemleri ilaç tedavisi, nemlendirici ve iyileştirici tedavi yöntemleridir. Alerji temelli egzamalarda ise alerjenik maddeden uzak durulması gerekir.

İstanbul Alerji Merkezi ile Egzamaya Çözüm

İstanbul Alerji Merkezi uzman çocuk alerji doktorları ve yetişkin alerji uzmanları ile hizmet vermektedir. Egzama merkezimizde hastalığın doğru teşhis ve tedavisi için gerekli tüm işlemler yapılmaktadır.

Merkezimizde; Deri prick testi, Yama testi, Besin yükleme testleri, Metal alerji testleri, Serum alerji testleri yapılarak egzamanın alerji kaynaklı olup olmadığı saptanır.

Web sitemiz üzerinden egzama hakkında tedavi yöntemleri, egzama bulaşıcı mıdır gibi konularda bilgiye ulaşabilir, bölümlerimiz, doktorlarımız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Online işlemler kısmından online randevu talebinde bulunabilirsiniz.

 

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir