egzama bitkisel tedavi

Egzama Bitkisel Tedavi

Egzama bitkisel tedavi yöntemleri ile ortadan kaldırılmaya çalışılan bir hastalıktır. Hastalık belirtileri egzamanın çeşidine ve hangi döneminde olduğunuza bağlı olarak değişebilir. Bununla birlikte akut dönemde kızarıklıkla birlikte şişlik ve sulu kabarcıklar görüldüğünü ifade etmek mümkündür. Kaşıntı ve yanmadan yakınan hastalarda kronik dönem kuruyup kalınlaşan derinin renk değiştirmesi ve kolayca çatlaması ile karşılaşmaktadır. Egzamada iltihaplı olan ve kaşınan bölge enfeksiyon oluşumuna da zemin hazırlamaktadır ve bu nedenle tedavi ihmal edilmemelidir. Egzama bulaşıcı bir hastalık olmamakla birlikte kaşıma ve enfeksiyona neden olma şeklinde vücuda yayılma ihtimali bulunmaktadır.

Egzamanın Görüldüğü Bölgeler ve Egzama Bitkisel Tedavi

 Egzamanın tipine göre vücudun farklı bölgelerinde tutulum gerçekleşmesi söz konusu olabilir. Hastalığın hangi bölgede tutulmuş olduğuna ve şiddetine bağlı olarak ilaç tedavisi uygulanabileceği gibi egzama bitkisel tedavi yöntemleri de denenebilir. İrritan kontakt dermatit hastanın el ve yüzünü etkilerken, alerjik kontakt dermatit ise hastanın el ve yüzünün yanı sıra ayaklarını da etkilemektedir. Parmak laterallerini etkileyen dishidrotik egzamanın yanı sıra vücudun güneş gören kısımlarını etkisi altına alan fotosensitif egzama türleri ile de karşılaşılabilmektedir. Vücudun açıkta kalan bölümlerini etkileyen bir başka tür ise fitofotokontakt dermatittir. Atopik dermatit ise özellikle bebeklik döneminde yüz ve kıvrım bölgelerinde görülmektedir.

Egzama Bitkisel Tedavi Mümkün mü?

 Egzama tedavisi, hastalığa neden olan etmenlere, egzamanın cinsine ve şiddetine göre değişmektedir. Durumun ciddiyetine bağlı olarak ilaç kullanılması gerekebilir. Bununla birlikte egzama bitkisel tedavi olarak değerlendirilebilecek doğal şampuan ve temizlik ürünleri kullanımı ile hastalığın uzaklaştırılması mümkün olabilmektedir. Kuru kaşıntılı derinin yağla yıkanması da bir çözüm olarak kullanılabilir. Egzamaya neden olabilecek gıdalardan uzak durarak da belirtileri hafifletebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir