Egzama (atopik dermatit) bebek ve çocuklarda en sık görülen alerjik cilt hastalığıdır. Egzama belirtileri olan bebek ve çocukların teşhisinin konulması ve tedavi edilmesi önemlidir. Egzama tedavi edilmediği takdirde önemli sorunlar karşımıza çıkabilir. Egzama (atopik dermatit) tedavi edilmezse neler olur sorusuna cevabı bu makalede okuyabilirsiniz.

istanbul alerji merkezi

Egzama (Atopik dermatit) Tedavi edilmezse Neler olur?

Egzama tedavi eilmediğinde kaşıntı nedeniyle uyku sorunları olur. Bebek ve çocuklar geceleri iyi uyuyamaz. Huzursuz olur. Çocuklar uyumadıkları için okulda da başarısız olur. Egzama nedeniyle görünüm kötüdüdür. Bu nedenle psikolojik yönden de etkilenme olabilir. Egzama astım ve alerjik nezle gelişmesine de davetiye çıkartır. Egzamalı bebek ve çocukların ciltleri kurur, mikroplar kolay yerleşir ve cildin yapısı zarar görür.

Egzama tedavi edilmezse Astım ve Alerjik Nezleye Davetiye çıkartır

Egzamalı bebeklerin ve çocukların %50-60’ında ilerde astım ve egzama gelişme ihtimali vardır. Bu nedenle de astım ve alerjik nezle gelişmemesi için önlemlerin alınması gerekir.

Sonuç olarak,

-Egzamalı bebek ve çocuklar tedavi edilmezse kaşıntı nedeniyle huzursuz olur ve uyku sorunları olur

-Egzamalı çocuklar psikolojik yönden etkilenebilir

-Egzamalı çocuklarda ilerde astım ve alerjik nezle gelişmemesi için önlemler alınmalıdır

Önemli Bilgi

Çocuk Alerji uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen egzama ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.