Egzama (Atopik dermatit) çocuklarda görülen en sık alerjik deri hastalığıdır. Egzama gelişmesinde en önemli neden genetik olmakla birlikte birçok faktör egzama gelişmesini etkileyebilmektedir.

istanbul alerji merkezi

İstanbul Alerji Merkezi

Egzamanın nedenlerinin başında genetik yatkınlık gelmektedir.

Egzama gelişmesinde anne ve babada veya ailelerinde alerjik bir hastalığın olması egzama gelişmesini etkilmektedir. Örneğin anne veya babada alerjik bir hastalık olması çocukta alerjik bir hastalık gelişmesini %30 ile %50 arasında risk oluşturmaktadır.

Cildin yapısı genetik olarak bozuk olması egzama gelişmesinde önemlidir

Cilt yapısı bozuk olan çocuklarda egzama gelişmesi görülmektedir. Çünkü cildin yapısı bozuk olan çocukların ciltlerinin su miktarı ve yağ miktarı düşüktür

Gıda alerjisi egzama gelişmesinde önemlidir

Egzama olan çocukların %40-60 kadarında neden gıda alerjisidir. Gıda alerjisi nedeni olarak da süt ve yumurta alerjisi başta gelir.

Yünlü kıyafetler egzama yapabilir

Yünlü kıyafet giyilmesi de egzama gelişmesine neden olabilmektedir.

Sabun ve şampuanlar egzama gelişmesine katkıda bulunabilir

Özellikle cildi kurutan sabun ve şampuanlar egzama gelişmesine katkıda bulunur

Ev tozu içindeki mite’lar egzama gelişmesine katkıda bulunur

Özellikle deniz kenarında bulunan şehirlerde nem fazladır. Bu bölgelerde ev tozu içinde yaşayan mite’lar cilt yapısını bozarak egzama gelişmesine katkıda bulunabilir

Terleme egzama gelişmesimesine neden olabilir

Oda ısısının yüksek olması nedeniyle terlemenin olması cildin kurumasına neden olarak egzama gelişmesine katkıda bulunabilmektedır.

Sonuç olarak;

-Egzama (Atopik dermatit) nedenlerinin başında alerjiye genetik yatkınlık gelir

-Egzamanın diğer nedenleri arasında gıda alerjisi, cildi kurutan sabun ve şampuanların kullanılması egzamaya neden olabilir

-Yünlü ve sıkıkıyafetlerin giyilmesi, terleme gibi faktörler egzama gelişmesine katkıda bulunur

 

Önemli Bilgi

Çocuk Alerji uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen egzama ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.