Egzama diğer ismiyle atopik dermatit bebek ve çocuklarda en sık görülen alerjik cilt hastalığıdır. Egzama (Atopik dermatit) için  tamamlayıcı ve alternatif tedaviler nelerdir? sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Bu makalemizde bu sorunun cevabını sizler için yazdık.

istanbul alerji merkezi

Egzama tedavisinde tamamlayıcı ve alternatif tedaviler

Tamamlayıcı ve alternatif tedavi denilince standart egzama tedavisine ilave olarak yapılan tedaviler analaşılmaktadır. Bu yazımızda bu tedavilere değindik.

Egzama tedavisinde ipek kıyafetler

İpek kıyafetler egzama tedavisinde faydalı olabilir. İpek yapısı nedeniyle terlemeyi azaltır ve terleyince de teri iyi çeker. Islak kalmaz. Bu nedenle faydalıdır. İç çamaşır olarak ipek kıyafetler tercih edilebilir. Özellikle çok terleyen bebek ve çocuklarda tercih edilebilir.

Egzama tedavisinde özel kıyafetler

egzama için tamamlayıcı ve alternatif tedaviler nelerdir

Egzama tedavisinde kullanılabilen özel kıyafetler vardır. Bu kıyafetlerin özellliği ciltteki egzamalı bölgelerin iyileşmesine faydalı olabilen madde içermesi ve ayrıca ciltte mikrop barınmasını engelleme özelliği olmasından dolayıdır. Tedaviye yanıt vermeyen veya az veren egzamalı bebek ve çocuklar bu kıyafetleri kullanabilir.

Egzamalı çocuklar için özel banyo

Egzamalı bebek ve çocuklara mısır veya buğday nişastalı banyo önerilebilir Cildi yumuşatması ve rahatlatması bakımından faydalıdır

Egzamalı çocuklarda Meyan Kökü

Meyan kökü içren kremler de egzamalı çocuklarda faydalı olabileceğine yönelik çalışmalar vardır. Ancak yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.

Sonuç olarak;
-Mısır veya buğday nişastalı banyo önerilebilir

-Meyan kökü içeren kremler faydalı olabilir ancak yeni araştırmalarla desteklenmesinde fayda vardır

Önemli Bilgi

Çocuk Alerji uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen egzama ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.