Egzama çocuklarda sık görülen alerjik hastalıklardan birisidir. Egzama belirtileri ciltte kuruluk, yüzde, boyunda, kulak arkasında ve eklem yerlerinde kaşıntılı kızarıklıktır. Egzama belirtileri görülünce çocuk alerji uzmanına götürülmesinde fayda vardır. Çocuk alerji uzmanına giderken dikkat edilmesi gerekenler vardır.

istanbul alerji merkezi

Egzama için doktora giderken nasıl hazırlık yapılmalıdır?

Egzama belirtileri görüldüğünde çocuk alerji uzmanına giderken eski yapılmış tetkikler mutlaka getirlmelidir. Mümkünse 1 hafta öncesinden alerji ilaçları, öksürük şurupları, soğuk algınlığı ilaçları kesilmelidir. Çünkü alerji testi yapılabilmesi için bu ilaçların son 1 hafta içinde kullanılmaması gerekmektedir. Kremler testi etkilemez.

Sonuç olarak;

-Egzama belirtileri olan bir çocuğu çocuk alerji uzmanına götürürken daha once yapılmış tüm tetkikleri yanınızda götürmenizde fayda vardır

-Alerji testi yapılma ihtimali yüksek olduğu için çocuk alerji uzmanına giderken son 1 hafta içinde alerji şurupları, öksürük şurupları ve soğuk algınlığı ilaçları kesilmelidir. Bir kaşık kullanılması dahi testi etkilemektedir.

Önemli Bilgi

Çocuk Alerji uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen egzama ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.