Domuz gribi, sıradan gribe benzeyen belirtilere neden olan, ayrıca H1N1 virüsü olarak da bilinen hastalıktır. Domuz gribi ilk salgın olduğu dönemde bir çok ölüme neden olmuş ve korkutucu bir durum haline gelmiştir. Peki bu hastalığın tedavisi nasıl yapılır? Bu makalemizde sizleri bilgilendirmek için domuz gribinin tedavisini anlattık.

istanbul alerji merkezi

İstanbul Alerji Merkezi

Domuz Gribi Tedavisi

Domuz gribi de dahil olmak üzere çoğu grip vakaları, sadece belirtilerin azaltılıp rahatlatılmasını gerektirebilir. Kronik bir solunum rahatsızlığı olması durumunda, doktorunuz belirtileri rahatlatmak için takviye ilaç önerebilir.

Virüs önleyici ilaçlar belirtilerin ilk 1-2 gününde şiddetini azaltmak ve olası riskleri engellemek için kullanılır. Ancak nadir olarak görülse de, bu grip virüsleri ilaçlara karşı direnç geliştirebilir.

Tedaviye karşı direnç geliştirebilecek ve aynı şekilde bu nedenle geç kalmadan erkenden tedaviye başlamanız gereken durumlar şunlardır;

-Hastane, sağlık ocağı gibi sağlık sektörü çalışanları,

-5 yaş altındaki çocuklar,

-65 yaş üstü erişkinler,

-Hamile kadınlar veya daha önce düşük yaşamış kadınlar,

-19 yaş altındaki uzun süre aspirin terapisi görmüş gençler,

-Obezite sınırındaki kişiler,

-Astım, amfizem, kalp hastalığı, diyabet, böbrek veya akciğer hastalığı olan kişiler,

-Bağışıklık sistemi rahatsızlığı olan kişiler.

Önemli Bilgi:

Çocuk Alerji Uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.