Domuz Gribi Nedir?

Domuz gribi, sıradan gribe benzeyen belirtilere neden olan, ayrıca H1N1 virüsü olarak da bilinen hastalıktır. Korkutucu ve ciddi bir durum olan domuz gribinin ne olduğunu bu makalemizde sizler için anlattık.

istanbul alerji merkezi

İstanbul Alerji Merkezi

Domuz Gribi Nedir?

Teknik olarak bakacak olursak, domuz gribi domuzlardaki gribal enfeksiyon anlamına gelmektedir. Çok sık olarak görülmese de, domuzlar bu salgın nezleyi özellikle çiftçiler ve veterinerler olmak üzere insanlara geçirirler. Ve böylece de insandan insana bulaşıcı bir hastalık haline gelir.

Domuz Gribi Nasıl Ortaya Çıktı?

İnfluenza virüsünün H1N1 alt tipinin mutasyon geçirmesiyle meydana gelen domuz gribi, insanlarda görülen solunum yolu enfeksiyonu ilk olarak 2009 yılında görülmüştür. İlk domuz gribi vakasının kayıtlara geçmesinin ardından, influenza virüsüne bağlı hastalıklar dünyanın bir çok yerine hızlıca yayılmıştır. Buna bağlı olarak da Dünya Sağlık Örgütü, domuz gribini evrensel salgın hastalık olarak ilan etmiştir.

Bu yaygın domuz gribi hastalığı 2009 yılından beri kayıtlarla kesinleştirilmiştir. Son zamanlarda, hala mevsimsel grip virüsü olarak insanlarda görülmektedir ve bu virüse karşı koruma olarak 2015-16 yılında grip aşısı çıkmıştır. Ayrıca, virüsün başka bir mutasyonu olan H3N2 de 2011 yılında insanlarda görülmüştür.

Önemli Bilgi:

Çocuk Alerji Uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.