Domuz gribi, sıradan gribe benzeyen belirtilere neden olan, ayrıca H1N1 virüsü olarak da bilinen hastalıktır. Domuz gribi ilk salgın olduğu dönemde bir çok ölüme neden olmuş ve korkutucu bir durum haline gelmiştir. Domuz gribinin nedenlerini öğrenmek isteyenler için, bu makalemizde sizlere domuz gribinin nedenlerini anlattık.

 

istanbul alerji merkezi

İstanbul Alerji Merkezi

Domuz Gribinin Nedenleri

Domuz gribi, domuzlarda görülen influenza virüsü nedeniyle meydana gelmektedir. Bit veya keneler aracılığıyla bulaşan tifüsün aksine, domuz gribinin bulaşması hayvandan insana değil, insandan insana olmaktadır. Domuz gribi, domuz eti içeren ürünler yendiğinde de bulaşır.

Domuz gribi çok kolay bulaşan bir hastalıktır. İnsansan insana bulaşma yolları;

-Hapşırma

-Öksürme

-Virüslü bir yüzeye dokunup burun veya gözlere dokunmadır.

Domuz Gribi Risk Faktörleri

Domuz gribi ilk ortaya çıktığı yıllarda, en çok gençlerde görülüyordu. Bu anormal bir durumdu çünkü, genellikle grip virüsleri en çok yaşlı kişileri veya çok genç yaştakileri etkiler. Domuz gribi bulaşma riskini en çok arttırabilecek faktör, domuz gribi olan kişilerle aynı ortamda bulunmaktır.

Ancak bazı kişilerde domuz gribi olma riski çok yüksektir, bunu etkileyen faktörleri şöyle sıralayabiliriz;

-65 yaş üstü ve 5 yaş altı kişiler

-Uzun süre aspirin kullanan 19 yaş altı kişiler

-AIDS gibi hastalıklar olan riskli kişiler

-Hamile kadınlar

-Astım, kalp hastalığı, diyabet gibi hastalıkları olan kişiler

Önemli Bilgi:

Çocuk Alerji Uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.