Çocuklarda görülen ilaç alerjisi, bağışıklık sisteminin bir ilacı yabancı ve zararlı bir madde olarak algılayıp, vücudu bu ilaca karşı korumak için gösterdiği reaksiyon sonucu meydana gelir. İlaç alerjisi çok sık görülen bir alerjik hastalık değildir, ancak eğer çocuğunuzda alerjik astım, alerjik nezle, besin alerjisi, egzama gibi diğer alerjik hastalıklardan varsa, ilaç alerjisi gelişme olasılığı fazladır. Bu makalemizde sizlere ilaç alerjisinin ne olduğunu anlattık.

 

İstanbul Alerji Merkezi

İlaç Alerjisi Nedir?

İlaç alerjisi, çocuğunuzun bağışıklık sisteminin bir ilacı zararlı veya yabancı bir madde olarak algılayarak, vücudu o ilaca karşı korumak için gösterdiği reaksiyona denilir. Reçeteli, reçetesiz, bitkisel, vitamin her tür ilaç, ilaç alerjisini meydana getirebilir. Ancak ilaç alerjisi bazı ilaçlarda daha sık görülmektedir.

Çocuklarda görülen ilaç alerjisinin en yaygın görülen belirtileri, ürtiker(kurdeşen), kaşıntı veya ateşlenmedir. Ancak, bir çok vücut sistemini etkileyen ve hayati risk taşıyan bir durum olan anafilaksi de dahil olmak üzere çok daha ciddi reaksiyonlara da neden olabilir.

İlaç Alerjisi İlaç Yan Etkileriyle Karıştırılabilir

Çocuğunuzun kullandığı bazı ilaçların prospektüsünde yazan yan etkiler, ilaç alerjisiyle karıştırılabilir. Ancak özellikle çocuğunuz alerjiye yatkın bir çocuksa, ilaç alerjisinin belirtilerini ve diğer özelliklerini bilmeniz yararlı olacaktır.

Önemli Bilgi:

Çocuk Alerji Uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.