Çocuklarda Egzama Tedavisi

 

İstanbul Alerji Merkezi

Egzama çocuklarda sıklıkla görülen bir cilt hastalığıdır. Çocuklarda egzama tedavisi mutlaka uzman hekim gözetimi içerisinde yapılması gerekir. Egzama oluşan bir çocukta kaşıntı ve deri kuruması görülebilir. Bu da çocuğu sürekli olarak huzursuz edecektir. Özellik de kaşıntı oranı giderek artar ve deride kızarıklıklar meydana gelir.  Bu tarz bir sorun ile karşılaşıldığında alerji testinin yapılması gerekir. Bu test sonucunda tedaviye başlanılmalıdır. Egzamanın en büyük nedenleri gıda alerjisi olarak karşınıza çıkıyor. İlgili gıda alerjisi belirlendikten sonra alerji yapan gıdalardan uzak durulması da tedavi süreci içerisinde yer alır.

Tedavi Sürecinde Yapılması Gerekenler

Tedavi süresi içerisinde doktorun önerdiği kremler kesinlikle kullanılması gerekir. Ayrıca yapılan yanlışlardan biri de tedavi süreci içerisinde çocukların az banyo yapmaları gerektiğidir. Bu süreç içerisinde sıklıkla banyo yapılması gerekir. Cilt üzerinde mikroplar fazla olduğu için sık banyo yapmak tedaviye de yardımcı olacaktır. Ancak banyo sırasında cilde zarar verecek kimyasal temizleyici ürünlerden uzak durulması gerekir. Bu sayede sağlıklı bir sonuca ulaşım sağlanılabilir. Banyo sonrası da nemlendirici ürünler kullanılması yararınıza olacaktır. Bu sayede cilt nemlenecek ve kuruluk oranı azalacaktır. Çocuklarda bu süreç içerisinde kıyafet seçimine de özen gösterilmesi gerekir. Yünlü kıyafetlerden uzak durulması gerekir. Ayrıca dar giydirmekten de kaçınılması gerekir. Dar kıyafetler terlemeye neden olacak ve bu da egzamanın kaşıntı oranını arttıracaktır.

Tedavi Edici Kremler

Çocuklarda egzama tedavisi için bu alanda kullanılmak için geliştirilen kremlerin kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Krem kullanımında mutlaka doktorunuzun önerdiği ürünler tercih edilmelidir. Kortizon içermeyen kremler tercih edilmelidir. Kremler kullanıldığı gibi ilaç tedavisine de başlanılabilir. Buda doktorunuzun görüşüne bağlıdır.

Kaliteli bir sonuca ulaşılmak isteniyor ise mutlaka gerekli olan alerji testlerini yapılması gerekir. Egzamalı çocuklarda banyo ve kıyafet seçimine de mutlaka özen gösterilerek uygulama yapılması yararınıza olacaktır. Ayrıca tedavi süreci içerisinde egzama türünün belirlenip tedaviye başlanılması da sağlıklı sonuç almanıza yardımcı olacaktır. Çocuklarda kaşıntının hemen kesilmesi için gerekli olan kremlerinde de düzenli olarak kullanılması başarı sağlayacaktır. Kaşınmaya engel olamayan çocuk cildine zarar verecek ve egzamanın büyümesine neden olacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir