çocuk alerji doktoru

Çocuk Alerjisi ve Çocuk Alerji Doktoru

Çocuklar hassas bünyeleri ile alerjik rahatsızlıkların daha fazla görüldüğü bireylerdir. Özellikle hassas ciltleri ve akciğerleri ile birlikte solunum yolu ile ortaya çıkmakta olan alerjik rahatsızlıklarda fazlası ile görülmektedir. Çocukların başta kıyafetleri, yedikleri besinler ve bulundukları ortamların havası gibi pek çok etkenin bu alerjik rahatsızlıklara sebep oldukları bilinmektedir. Çocuk alerji uzmanı yani çocuk alerji doktoru denildiğinde akla pek çok farklı alerjik hastalıklar konularında uzman danışma ve tedavi hizmeti veren doktorlar gelmektedir.

 

Çocuk Alerji Doktoru Çalışma Alanları  

Çocuk alerji doktoru, çocuklarda yoğun şekilde görülmekte olan alerjik astım hastalığı ve alerjik hastalıklar ile ilgili hizmet vermektedir. Astım hastalığı kendini tekrarlayan ve uzun süren öksürük, nefes alamama ve sorunlu nefes alma şeklinde kendisini göstermektedir. Alerjik astım rahatsızlıklarında çevresel etkenler düşünülerek gerekli tedaviler uygulanmalıdır. Saman nezlesi alerjik rahatsızlıklar arasında önemli bir yere sahiptir. Burun akması, hapşırma ve gözlerde sulanma şeklinde görülebilmektedir. Mevsimsel olabildiği gibi ilkbahar dönemlerinde daha fazla karşılaşılmaktadır. Bunlara ek olarak egzama, besin alerjiler, ürtiker ve anafilaksi çocuklarda en çok görülen alerjik rahatsızlıklardan bazılarıdır.

Pedagog ve Çocuk Alerji Doktoru

Çocuklar ile ilgili hastalıklarda tedavi uygulama sürecinde pedagog yardımı da gerekebilmektedir. Çocuk alerji doktoru tarafından uygulanan tedavilerin en etkili şekilde başarılı olabilmesi için çocuğunu psikolojisine  dikkat edilmesi gerekmektedir. Zaman zaman astım hastalığı ve alerjik hastalıklar çocuklarda stres yaratabilmektedir. Ayrıca astım ve alerjik hastalıkları taklit eden psikojenik sorunlar da karşımıza çıkabilmektedir. Alerjik hastalıkları taklit eden öksürük bazen tik olarak da karşımıza çıkabilmektedir. . Bu sebeple de çocuk alerji doktoruyla birlikte  pedagog ekip ruhuyla tedavi uygulamalarını gerçekleştirmesi gerekebilmektedir.  

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir