Çocuk Alerji Uzmanı (Çocuk Alerji Doktoru) Hangi Doktorlardır?

Çocuğunda alerji olan aileler, nereye gideceklerini bilmekte zorluk çekmektedir. Çocuk Alerji Uzmanı yani Çocuk Alerji Doktoru çocuklarda görülen alerjik hastalıklar için eğitim alan aynı zamanda da, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olan doktorlardır. Bu yazımızda sizleri çocuk alerji uzmanının önemi, özellikleri hakkında bilgilendirmeyi uygun bulduk.

 

İstanbul Alerji Merkezi

Çocuk Alerji Bir Uzmanlıktır

Çocuk Alerji Uzmanı olmak için, öncelikle çocuk sağlığı ve hastalıkları konusunda uzman olunması gerekmektedir. Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olduktan sonra çocuk alerji uzmanı olmak için, öncelikle Yüksek Öğretim Kurumu tarafından yapılan yandal sınavında başarılı olunması gerekmektedir. Çocuk Alerji Uzmanlığı, tüm çocuk doktorlarının istediği bir alan olduğu için, en yüksek puanlı olan yandaldır. Bu nedenle, Türkiye’de dereceye giren çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları tercih etmektedir.

Çocuk Alerji Uzmanlığı Eğitimi Nasıldır?

Çocuk alerji uzmanlığı eğitimi, çocuk alerji yandal sınavını kazanıldıktan sonra başlamaktadır. Çocuk alerji uzmanlığı eğitiminde teorik ve pratik eğitimi vardır. Bu eğitim sırasında, doğumdan 18 yaşına kadar olan çocuklarda alerjik hastalıkların teşhisi ve tedavisi hakkında eğitim ve araştırmalar yapılmaktadır. Klinik eğitimin yanında, alerji testleri ve solunum testlerinin eğitimi verilir. 3 yıllık eğitim ve tecrübe sonrası, bitirme sınavına girilerek başarılı olanlar çocuk alerji uzmanı olmaya hak kazanırlar. Çocuk Alerji Uzmanı olmaya hak kazananlara, 2 yıl zorunlu hizmet sonrası çocuk alerji uzmanı diploması verilir.

Çocuk Alerji Uzmanları Hangi Hastalıklar İçin Eğitim Almışlardır?

Çocuk Alerji Uzmanları doğumdan 18 yaşına kadar olan çocuklarda;

-Astım (diğer adıyla alerjik astım)

-Alerjik Rinit

-Egzama (Diğer adıyla Atopik dermatit)

-Besin alerjisi

-Ürtiker (Kurdeşen, dabaz)

-İlaç alerjisi

-Böcek alerjisi

-Temas alerjileri

-Heriditer anjioödem

-Hiper IgE sendromu

-Mastositoz

-Alerjik şok (Anaflaksi)

-Lateks Alerjileri

-Polen alerjileri

-İmmun yetmezlikler (Bağışıklık yetmezlikleri)

-Sık hastalanan çocuklar

gibi alerji ve bağışıklık hastalıklarında eğitim almışlardır. Bu hastalıklar konusunda eğitim alan ve alerjik hastalıklar için eğitimli uzmanlardır.

Neden Çocuk Alerji Uzmanı

Çocuk alerji uzmanları, doğumdan 18 yaşına kadar olan çocuklarda görülen alerji hastalıkları için eğitim alan uzmanlar oldukları için, çocuklardaki alerjik hastalıkların teşhis ve tedavilerinde daha yetkindirler. Alerji hastalıklarının teşhis ve tedavisi hakkında yetkin uzmanlardır. Bu nedenle çocuğunda alerji hastalığı olan ailelerin, mümkünse çocuk alerji uzmanlarına gitmelerinde fayda vardır.

Çocuk Alerji Uzmanı Nasıl Bulabilirim?

Çocuk alerji uzmanı sayısı Türkiye’de azdır. Bu nedenle de, birçok doktor çocuklardaki alerji hastalıklarının teşhis ve tedavisi ile ilgilenmek ister. Gerçek çocuk alerji uzmanları, çocuk alerji uzmanı (yeni adıyla çocuk immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanı) diploması olan ve aynı zamanda, kaşelerinde çocuk alerji uzmanı yazan uzmanlardır.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Çocuk Alerji Uzmanı Mıdır?

Değildir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanlığı sonrası çocuk alerji yandal sınavı kazanılarak, 3 yıl ihtisas ve 2 yıl zorunlu hizmet sonrası çocuk alerji uzmanı olunmaktadır.

Göğüs Hastalıkları Uzmanları Çocuk Alerji Uzmanı Mıdır?

Hayır, değildir. Göğüs hastalıkları uzmanı çocuk alerji uzmanı olmadığı gibi, yetişkin alerji uzmanı da değildir. Göğüs hastalıkları uzmanları arasında, eğitimleri sonrası alerji yandal sınavını kazanıp, alerji ihtisası yapan çok az uzman vardır. Alerji uzmanı olan göğüs hastalıkları uzmanlarının diplomalarında, alerji uzmanı (yeni adıyla İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) yazmaktadır. Kartvizitlerinde veya web sitelerinde sadece alerji ve alerji bölümü yazması, o hekimin alerji uzmanı olduğu anlamına gelmez.

Dermatoloji Uzmanları Çocuk Alerji Uzmanı Mıdır?

Hayır, değildir. Dermatoloji uzmanları çocuk alerji uzmanı değildir. Çok az sayıda dermatoloji uzmanı alerji yandalı yaparak alerji uzmanı olmuştur. Bu uzmanların, alerji uzmanı diğer adıyla immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanı diploması olup, kaşelerinde de yazmaktadır.

Kulak Burun Boğaz Uzmanları Çocuk Alerji Uzmanı Mıdır?

Kesinlikle değildir. Türkiye’de kulak burun boğaz uzmanlığından sonra, alerji uzmanlık eğitimi yoktur. Ne yetişkin ne de çocuklarda alerji uzmanlığı eğitimleri olmadığı için, çocuklarda alerji hastalıkları konusunda teşhis ve tedavide eğitimleri yoktur. Web sitesi veya kartvizitinde alerji veya alerji bölümü yazması, onların alerji uzmanlığı olduğu anlamına gelmemektedir.

İç Hastalıkları Uzmanları Çocuk Alerji Uzmanı Mıdır?

Değildir. İç hastalıkları uzmanları, alerji uzmanlık eğitimi için hak kazanmış ve eğitim almışsa, yetişkin alerji uzmanı diğer adıyla immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanlık diploması alabilirler. Bu uzmanlar, 18 yaşından büyük yetişkinlerdeki alerji hastalıkları konusunda eğitim almışlardır.

Yetişkin Alerji Uzmanı Çocuk Alerji Uzmanı Mıdır?

Değildir. Yetişkin alerji uzmanları, 18 yaşından sonraki yetişkinlerde görülen alerji hastalıklarının teşhis ve tedavisi için eğitim alan uzmanlardır. Bu nedenle, yetişkinlerde görülen alerji hastalıkları için yetkindirler. Yetişkin alerji uzmanlığı, Türkiye’de iç hastalıkları, dermatoloji ve göğüs hastalıkları uzmanlığı branşları sonrası ve alerji uzmanlığı eğitimi sonrası olmaktadır.

Sonuç Olarak;

-Çocuk alerji uzmanları, doğumdan 18 yaşına kadar olan çocuklarda görülen alerji hastalıkları için eğitim alan, aynı zamanda çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olan uzmanlardır.

-Göğüs hastalıkları uzmanı, dermatoloji uzmanları, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları, iç hastalıkları uzmanları ve yetişkin alerji uzmanları çocuk alerji uzmanı değildir.

-Doğumdan 18 yaşına kadar olan çocuklarda, alerji hastalıkları için yetkin uzmanlar çocuk alerji uzmanlarıdır.