Çocuğunda alerjik hastalık olan aileler çocuklarındaki alerji hastalığın tedavisi için çocuk alerji bölümü olan hastane veya klinik aramaya başlarlar. Bu makalemizde çocuk alerji bölümü olan hastaneler ve klinikleri ve nasıl bulunması gerektiğini sizler için yazdık.

çocuk alerji bölümü olan hastane

Çocuk Alerji Bölümü Olan Hastaneler

Çocuk Alerji Bölümü Türkiye’de sayıları çok azdır. Çocuk alerji bölümü eğitim hastaneleri ve üniversite hastanelerinin çoğunda mevcuttur. Çocuk Alerji Bölümü olan hastaneleri dikkatli incelemek gerekiyor. Türkiye’de iyi bir denetim olmadığı için birçok hastane bölümlerinde çocuk alerji uzmanı olmamasına rağmen çocuk alerji polikliniği, astım polikliniği, alerji testleri yapılır gibi yazılar yazabilmektedir. Bu nedenle çocuk alerji bölümü olan hastaneye mutlaka çocuk alerji uzmanı olup olmadığı sormalısınız.

Çocuk Alerji Uzmanı Olan Klinikler

Türkiye’de Çocuk alerji bölümü olan klinikler genelde çocuk alerji uzmanları tarafından kurulmuştur. Çocuk alerji uzmanları dışındaki göğüs hastalıkları uzmanı, dermatoloji uzmanı ve kulak burun boğaz uzmanlarından çocuk alerji uzmanı olunmamaktadır.

İSTANBUL ALERJİ ÇOCUK ALERJİ UZMANI VE AYNI ZAMANDA ÇOCUK GÖĞÜS HASTALIKLARI UZMANI VE AYNI ZAMANDA ÇOCUK SAĞLIĞI HASTALIKLARI UZMANI OLAN PROF. DR. AHMET AKÇAY TARAFINDAN KURULMUŞTUR

Çocuk Alerji Bölümü Olduğunu Anlamanın Püf Noktaları

Çocuk Alerji bölümü olduğunu söyleyen bir hastanede şüpheniz varsa şu soruyu sorabilirsiniz?

-Çocuk Alerji Uzmanınız Var mı? Çocuk Alerji uzmanı olan bir hastanede çocuk alerji bölümü var demektir. Çocuk alerji uzmanımız yok ama dermatoloji uzman, göğüs hastalıkları uzmanı veya kulak burun boğaz uzmanı alerji testi yapıyor deniliyorsa o hastanede çocuk alerji bölümü yok demektir. Çünkü Türkiye’de göğüs hastalıkları uzmanı, kulak burun boğaz uzmanı veya dermatoloji uzmanı olduktan sonra çocuk alerji uzmanı eğitimi verilmediği için bu uzmanlık alanlarının çocuk alerji uzmanı olması mümkün değildir.

Sonuç Olarak;

-Çocuk alerji uzmanı olan hastaneler çocuk alerji uzmanı olan hastanelerdir.

-Çocuk alerji bölümü olan klinikler çocuk alerji uzmanı olan kliniklerdir.

-Çocuk alerji uzmanları sadece çocuk alerji eğitimi alarak çocuk alerji uzmanı olan ve aynı zamanda çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olan uzmanlardır.

Önemli Bilgi

Çocuk Alerji uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.