Alerjik astım çocuklarda sık görülen bir hastalıktır. Alerjik astımın başlıca belirtileri sık öksürük, nefes sıkışması ve nefes darlığıdır. Çocuğunda alerjik astım belirtileri olan aileler endişelenir. Çocuğunuzda alerjik astım belirtileri varsa ne yapmalıdır sorusunu bu makalemizde sizler için yazdık.

öksüren çocuk

Alerjik astım belirtileri nelerdir?

Alerjik astımın başlıca belirtiler sık öksürük, nefes sıkışması ve göğüs ağrısıdır. Bazen tek başına sık öksürük olması da alerjik astımın belirtisidir. Özellikle gece uykudan kaldıran öksürük, sabaha doğru öksürük, uyuduktan 1-2 saat sonra olan öksürük oluyorsa, her grip sonrası öksürük oluyorsa, grip ağır geçiyor ve gribin öksürüğü 2 haftadan uzun sürüyorsa aklımıza alerjik astım gelmelidir.

Çocuğumda alerjik astım belirtileri varsa ne yapmalıyım?

Çocuğunuzda astım belirtileri varsa öncelikle alerjik astım olup olmadığının teşhisi konulması gerekir. Çünkü astım belirtileri olan sık öksürük, nefes darlığı gibi belirtiler başka hastalıklarda da olabilir. Bu nedenle ilk yapılacak alerjik astım teşhisinin konulması gerekir.

Alerjik astım teşhisi için Çocuk Alerji Uzmanına başvurmanız gerekiyor

Alerjik astım belirtileri varsa öncelikle alerjik astım olup olmadığının anlaşılması için çocuk alerji uzmanına başvurmanız gerekiyor. Çünkü çocuk alerji uzmanları alerjik astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak çocuk alerji uzmanı (yeni adıyla çocuk immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanı) olan aynı zamanda çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olan uzmanlardır. Bu nedenle çocuk alerji uzmanları tarafından incelenmesi ve alerjik astım olup olmadığının araştırılması, ciltten alerji testinin yapılması ve neye karşı alerji olduğunun tespiti ve alerji aşısının gerekip gerekmediğine bakılması gerekir.

Sonuç olarak;

-Çocuğunuzda alerjik astım belirtileri varsa alerjik astım konusunda eğitim almış çocuk alerji uzmanlarınca incelenmesi gerekir.