çocuğa alerji testi nasıl yapılır

Çocuğa Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Alerjik rahatsızlıklar günümüzde yaygın olarak görülen rahatsızlıklardan bir tanesidir. İnsanların gıdalara, polen ve benzeri maddeler beden olarak verdikleri tepkiler alerji olarak adlandırılır.

 

çocuğa alerji testi nasıl yapılır

 

Hemen her yaşta görülebilen alerjik rahatsızlıklar çocuklar üzerinde çok daha fazla etki göstermektedir. Bireylerin neye alerjisi olduğunu tespit etmek için alerji testleri kullanılır. Çocukların nelere alerjisi olduğunun tespit edilmesi için bu testler gereklidir. Ancak pek çok ebeveyn çocuğa alerji testi nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını merak eder.

Çocuğa Alerji Testi Nasıl Yapılır ve Belli Bir Yaş Aralığı Var Mıdır?

Çocuğa alerji testi nasıl yapılır sorusuna verilebilecek cevapların en başında hangi yaş aralığında bu testlerin uygulanabildiği gelmektedir. Çocukların özellikle gıda anlamında nelere karşı alerjisi bulunduğunun tespiti önemlidir. Yediklerinin dokunması ve benzeri durumlarla karşılaşmak istemeyen aileler bu yönde talepte bulunabilir. Bebekler için alerji testleri genel olarak üç aydan sonraki dönemler için uygulanabilir. Ancak yapılacak olan testler astım ve benzeri durumların tespitinde kullanılan alerji testleri ise üç yaşını geçtiğinde uygulamak çok daha doğru olacaktır.

Çocuğa Alerji Testi Nasıl Yapılır ve Hangi Yöntemler Kullanılmalıdır?

Çocuğa alerji testi nasıl yapılır denildiğinde uygulanabilen iki farklı yöntem bulunmaktadır. Birincisi deri testi diğeri kan testidir. Her bir testin uygulaması ve alınabilecek sonuçları farklılık gösterir. Kan testi üç yaşından altındaki çocuklarda ağırlıklı olarak kullanılır. Bu testte parmak ucundan alınan kan ile yeterli sonuç alınamadığı için damarda alınan kanın kullanılması gerekir. Deri testi ise üç yaşın üzerindeki çocuklarda uygulanabilir. Özellikle nezle ve astım gibi rahatsızlıklar üzerinde en etkili sonucu vermesi nedeni ile kullanılır. Bunun yanı sıra ilaç kullanımı ve benzeri sebepler ile uygulanamayan kan testleri yerine de tercih edilir.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir