ciltte alerji belirtileri

Ciltte Alerji Belirtileri

Vücutta birçok farklı kimyasal veya biyolojik etki nedeniyle alerji rahatsızlıkları oluşabilir. Bu alerji rahatsızlıklarına kaynak gösterilecek alerjenlere göre ciltte alerji belirtileri değişiklik göstermektedir. Genellikle ilaç alerjilerinde ciltte görülecek belirtiler ilk safhada görülebileceği gibi haftalar sonra da ortaya çıkabilir. Genellikle alerjen madde bir ilaç olduğunda cilt üzerinde döküntüler, kaşıntı ve kurdeşen gibi rahatsızlıklar oluşabilir. Bu belirtiler kol ve bacaklar gibi cilt bölgelerinde veya sırt bölgesinde görülebilir.

 

Besin Alerjisinde Ciltte Alerji Belirtileri

 

Alerji reaksiyonları herhangi bir besinin alerjen etki göstermesi nedeniyle oluşabilir. Bu noktada insan cildi alerjene bağlı olarak aşırı tepkiler verebilir. Besin alerjilerinde oluşan ciltte alerji belirtileri besinin alınmasından sonra ağız bölgesinde kızarıklık oluşması, ciltte kızarıklıkların çıkması veya egzama oluşması gibi sıkıntılarla kendini gösterebilir. Cilt üzerinde oluşan etkiler genellikle ürtiker, kaşıntı, kızarıklık ve atopik dermatit şeklinde görülebilir. Bazı durumlarda belirtiler alerjik şok ile oluşabilir.

 

Lateks Alerjisinde Ciltte Alerji Belirtileri

 

Özellikle son yıllarda el için kullanılan eldiven türlerinde lateks malzemeler alerjiye neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda ciltte alerji belirtileri oluşması genellikle yeterli derecede hijyen sağlanmaması ve eldeki aşırı terlemeler nedeniyle oluşabilir. Merkezimizde alerji test yolları ile belirlenemeyen bu alerji türleri sonrasında; cilt üzerinde kaşıntılı ve sulanan kabarıklıklar ve kızarıklıklar oluşabilir. Bu gibi bir durumda alerjen maddeden uzak durulmalıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir