Özellikle balarısı, eşekarısı, yaban arısı, ateş karıncası gibi böcekler soktukları cilde salgıladıkları zehirle alerjik reaksiyona neden olan böcekler olarak bilinmektedir. Bu zehre birçok kişi alerjik olmasa da, normal bir böcek sokması reaksiyonuyla böcek sokmasındaki alerjik reaksiyonun farkının iyi bilinmesi önemlidir. Bizde bu makalemizde sizlere böcek alerjisinin ne olduğunu anlattık.

istanbul alerji merkezi

İstanbul Alerji Merkezi

Böcek Alerjisi Nedir?

Böcek sokmaları genellikle acı, şişme ve sokmanın olduğu bölgede kızarıklık gibi durumlara neden olur. Çok daha ciddi reaksiyonlar bu belirtilerin daha geniş bir alanda meydana gelmesi ya da sokmanın gerçekleştiği yerden vücudun diğer alanlarına sıçramasıyla görülür.

Böcek sokmasına karşı gelişen alerjik reaksiyonlar, her yaşta sokma gerçekleştikten görülen normal reaksiyonlardan sonra meydana gelebilir. Kabaca yapılan tahminlere göre, potansiyel olarak hayati risk taşıyan böcek zehrine karşı alerjik reaksiyonlar çocuklarda %0.4-%0.8 sıklığında, yetişkinlerde ise %3 sıklığında görülmektedir.

Böcek alerjisinin belirtilerinin görülme sıklığı da kişiden kişiye değişmektedir. Bazı kişilerde sadece sokmanın olduğu bölgede bir şişlik, kızarıklık olmasında rağmen, bazı kişilerde çok ciddi astım krizleri, alerjik şoklar, hatta solunum yollarında tıkanma, nefes almanın tamamen durması bile görülebilir.

En ciddi alerjik reaksiyonlara neden olmasıyla bilinen böcek türü, sarı yaban arısıdır.

Önemli Bilgi:

Çocuk Alerji Uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.