Besin Alerjisi Olan Çocuklara Ek Gıdalar Nasıl Başlanmalıdır

Besin Alerjisi Testi

Besin alerjisi, herhangi bir besinin alınmasının ardından dudak çevresinde kızarma gibi hafif bir belirti ile kendini gösterebileceği gibi yüz ya da vücudun kızarması, kaşınması ve egzamadan nefes sıkışması ve alerjik şoka kadar varabilecek ve hayati tehlike oluşturan belirtilerle de kendini gösterebilmektedir. Bebeklerde kakada kan ve sümüklenme, sebepsiz kusma ve kabızlıklar, tedaviye yanıt vermeyen reflü vakaları, uzun süreli ve şiddetli gaz sancıları gibi durumlardan biri ya da birkaçının olması halinde de besin alerjilerinden şüphelenilmektedir. Bu durumlarla karşılaşıldığında vakit kaybetmeden alerji uzmanına başvurulmalı ve gerekirse besin alerjisi testi yaptırılarak tedavi yoluna başvurulmalıdır.

Anne Sütü Alan Bebeklerde Besin Alerjisi Testi

Besin alerjileri, annenin aldığı gıdaların süte geçmesi nedeniyle, yalnızca anne sütü ile beslenen bebeklerde de görülebilmektedir. Ancak ilk 6 ayda bebeklerde bağışıklık sisteminin yeteri kadar gelişmemiş olmasından dolayı besin alerjisi testi doğru sonuçlar vermeyeceğinden yapılmamaktadır. Bunun yerine ilk 6 ay için bebeğin alerjik olarak tanımlanmasında klinik tanılar belirleyicidir. Alerji tanısı konan bebeklerde anne diyet yaparak süt vermeye devam etmelidir.

Besin Alerjisi Testi İle Tanı Konması

Bebeklerin ilk 6 ayında test yapılması uygun olmasa da daha büyük olanlar için besin alerjisi testi yapılarak alerji tanısı konmaktadır. Cilt prik testi, besin uyarı testi, spesifik IgE ile RAST gibi alerji testleri 6 aydan büyük bebekler için tanı koymada yol göstericidir.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir