Besin alerjisi, çocuğunuzun bir gıdayı yedikten sonra bağışıklık sisteminin bu gıdaya gösterdiği reaksiyona denmektedir. Alerjiye neden olan besinin çok az bir miktarı bile çocuğunuzda belirtilerin oluşmasını tetikleyebilir. Bu nedenle bir alerji uzmanı tarafından doğru teşhis konulduktan sonra tedavi aşaması hastalığın ilerlememesi için oldukça önemlidir. Peki besin alerjisi tedavi edilmezse ne olur? Bu makalemizde sizler için cevapladık.

besinler

Besin Alerjisi Tedavi Edilmediğinde Gelişebilecek Durumlar

Çocuğunuzda besin alerjisi varsa tedavisi yapılmamışsa, bu durum başka sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu sağlık sorunları çocuğunuzun hayatını etkileyebilir ya da çok ciddi sorunlarda hayati risk taşıyabilmektedir. Bu nedenle besin alerjisinin tedavisi önemsenmeli, göz ardı edilmemelidir.

Besin alerjisi tedavi edilmediğinde meydana gelebilecek sağlık sorunlarını şöyle sıralayabiliriz;

-Anafilaksi: Çocuğunuzun besin alerjisi teşhis edilip tedavi edilmediği ve bu yüzden alerjik olduğu gıda bilinmediği için, alerjik olduğu, vücudunun tepki gösterdiği besini yediğinde anafilaksi olarak adlandırılan şok durumu meydana gelebilir. Anafilaksi ciddi risk taşıyan, hayati tehlikeye neden olabilecek bir kriz durumudur.

-Atopik dermatit(Egzama): Çocuğunuzdaki besin alerjisi tedavi edilmediğinde atopik dermatit yani sık kullanılan adıyla egzamaya neden olabilmektedir. Zaten atopik dermatitin nedeni çoğunlukla besin alerjisidir. Tedavi edilmeyen besin alerjisinde, çocuğunuzun belirli bir gıdayı tüketmesiyle cildinde kaşınma, kızarma, şişlik, deride döküntü gibi durumlara neden olabilmektedir.

-Migren: Alerjik reaksiyonda çocuğunuzun vücudunda salgılanan histaminler, migreni tetikleyebilmektedir.

Önemli Bilgi:

Çocuk Alerji uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.