Besin Alerjisi Neden Olur?

Besin Alerjisi Neden Olur?

istanbul alerji merkezi

Besinlerin ya da besinlerle birlikte alınan ‘koruyucular’ gibi yan etkenlerin immünolojik ya da immünoloji dışında kalan sistemleri anomali boyutlarda etkilemesi sonucu ortaya alerjik reaksiyonlar oluşabilmektedir. Kısacası bazı insanların metabolizması besinlere karşı yanlış kodlandığından mikroplara karşı savaş açmak yerine besinlere savaş açıyor. Daha detaylı bir anlatımla antikorlar mikroplara karşı savaş açmak yerine vücuda giren yararlı besinlere karşı savaşıyor. Böylelikle de bazı insanların vücudu kimi besinlere karşı bağışıklık sistemlerince duyarlılık göstererek vücutta anormal tablolar ortaya çıkıyor. Besin alerjisi neden olur biliyor musunuz?

Besin İntoleransı Nedir

Besin duyarlılığı her zaman alerji ile karıştırılan ama alerjik bir tablo olmayan bir durumdur. Bu nedenle her şeyden önce besin alerjilerini ve besinlere karşı olan intoleransı ayırt etmek gerekir. Toplumlara göre beslenme alışkanlıkları her dönem farklılık göstermiştir. Ama genel anlamda besin alerjisine neden olan gıdaları şöyle sıralayabiliriz. Yumurta, inek sütü, fıstık, fındık, ceviz, mercimek, et ürünleri ve buğday bunların başlıcalarıdır. Balık gibi deniz canlıları, soya da bu listeye eklenebilir.

Besin alerjileri ne yazık ki vücudun birçok sistemini etkileyebiliyor. Kaşıntılı, yanmalı deri, kurdeşen yani ürtiker, dudak ve gözlerde şişlikler, hapşırma, akıntılı bir geniz ve burun, burunda tıkanıklık, geniz kaşıntısı, genel anlamda kaşıntı, sulanan gözler, iştahsızlık, göğüs hırıltısı, öksürük, gıcık, baş dönmesi, baş ağrısı, sersemlik, bulantı, çarpıntı, terleme, kusma, hazımsızlık, kakada mukus, kakada kan, mide rahatsızlıkları, ishal hatta bayılma alerjinin belirtileri olarak görülebilmekte.

Anafilaksi Nedir

Öte yandan besin alerjilerinde en çok korkulan bir durum olarak karşınıza nadiren de olsa anafilaksi tabloları çıkabilir. Anafilaksi, değişik sistemlerin ya da organların besin alerjisinin oluşturduğu tabloya aynı anda katılarak oluşturduğu yaşamsal bir tehdittir. Besin alerjisi neden olur, yanında astım rahatsızlığının geliştiği kişilerde anafilaksi tablosu çok ağır seyredebilir. Anafilaksi geçiren bir çocuk yakın gelecekte aynı sebeplere ve alerjen besinlere karşı aynı tehlikeyi geçirebileceğinden sıkı tetkikler yaptırılmalıdır.

Anafilaksi Tanısı Nasıl Konulur?

Çocuk ya da yetişkin bir birey, her zaman aynı besini tükettiğinde aşırı yakınmalar ortaya çıkıyorsa; alerji deri ve kan testlerine bağlı olarak semptomlar teşhis edilir. Böylelikle duyarlılık gösterilen besin ya da besinlere tespit edilebilir. Bazı durumlarda alerjiye neden olan bu besin çeşidi anlaşılamayabilir. Bu gibi durumlarda düşük dozdan başlanılarak yavaş yavaş doz arttırılır ve uzman hekim kontrolünde provokasyon testi yaptırılır.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir