Anafilaksi (Alerjik şok) Hakkinda Bilmedikleriniz!!!

Besin Alerjisi Ne Kadar Sürede Geçer?

istanbul alerji merkezi

Besin alerjisi, kimi insanlarda vücuda zararsız besinler konusunda aşırı duyarlılığa bağlı oluşan savunma mekanizmasının atağa geçmesi ile oluşur. İmmün sistemin diğer insanlardan farklı kodlanması üzerine oluşan bu durum, dikkat edilmediğinde öldürücü seviyelere bile varabiliyor. Üstelik de bu durum çoğu zaman genetik bir faktöre bağlı olarak karşımıza çıkıyor.Besin alerjisi ne kadar sürede geçer, yatkın olan çocuklarda su yüzüne çıkan bu rahatsızlık çocukların bağışıklık sistemi daha düşük olduğundan daha ağır vakalar şeklinde seyredebilir. Ama aynı zamanda da çocuklukta ağır atlatılabilen bu durum zamanla gerileyebilmektedir. Örneğin besin alerjisi bebeklerde 0-1 yaş arası başlarken 1 yaşında tepe noktaya ulaşmaktadır. Bu durum zamanla hafiflemekte ve gerilemektedir.

Besin alerjisinin düzelme süresi alerji testindeki alerji seviyesine göre değişir. Alerji testinde alerji çıkmayıp yine de besinlere alerjik reaksiyon görülen ve gizli alerji dediğimiz durumda genelde 9 ay ile 1 yaş civarında düzelme olurken testlerde ciddi alerji çıkanlarda 5-6 yaşlarına kadar devam edebilmektedir. Hatta 10 çocuktan birinde ömür boyu da devam edebilmektedir. Bu durumda alerjik besinler test edilerek ortaya çıkarılmalı ve koruma odaklı yaşayarak bu tür besinlerden uzak durulmalıdır.

Besin Alerjisi Ve Diyet

Örneğin; proteinlere, yer fıstığı gibi mamüllere ya da deniz ürünlerine karşı alerjen bir kişi, ömür boyu bu tarz gıdalardan uzak yaşamak zorunda kalabilir. Yine de bu durum nadir rastlanan durumlardandır. Zaman zaman testler yaptırılarak bu gibi durumların farkındalığına varılabilmektedir. Kısacası doğru yönetilebilen bir besin alerjisine geçici bir rahatsızlık olarak bakabiliriz.

Egzama, mukuslu dışkı, kilo alımında yavaşlama, demir eksikliği, hazımsızlık, reflü, hiperaktivite, kabızlık, iştahsızlık, yemek seçme, sinirlilik, tuvalet kaçırma, diş gıcırdatma, durgunluk, öğrenme güçlüğü, motor gelişimdeki durağanlık bu gibi bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Yine geniz etlerinin, çocuklarda bir türlü geçmeyen öksürüğün sebebi başka şeylerle karıştırılırken sadece besin alerjisine bağlı ya da buna bağlı gelişen astım yüzünden olabilir.

Hastalığın Geçtiğinden Nasıl Emin Oluruz?

Yapılan testlerin sonucunda bazı durumlarda sonuç olumlu çıksa da uygulanan diyet reçetelerinin birden bire bozularak çocuklara daha önce dikkat gösterilen besin çeşitlerinin aşırı yüklenmesinden dolayı yine alerjik geri dönüşlere de rastlanabilir. Yine tek tip gıda yüklemesi bu gibi durumlarda aşırıya kaçıldığında alerjiyi tekrar tetikleyebilir. ‘Besin alerjisi ne kadar sürede geçer?’ sorusunun cevabını sunuyoruz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir