Besin Alerjisi Ne Demek?

istanbul alerji merkezi

Son zamanlarda epey sorulan besin alerjisi ne demek sorusunun cevabı şu şekilde açıklanabilir: Çocuklarda sıkça görülen besin alerjisi, belirli bir besinin tüketilmesinden sonra vücutta oluşan aşırı reaksiyondur. Hastanın yaşam kalitesini düşüren hastalık, genellikle besin intoleransı ile karıştırılır. Oysaki besin intoleransı daha hafif geçen bir rahatsızlıktır. Kişi, bu tür bir hastalıkta daha çok sindirim problemi yaşar. Besin alerjisinde ise çok daha ciddi belirtiler görmek mümkün. Ani alerjik şoktan ölüme varan belirtiler söz konusudur.Çocuğunuz alerjisi olduğu besini az miktarda tüketse dahi reaksiyon gösterebilir. Bundan dolayı teşhis ve tedavi aşamasının önemi epey büyüktür. Hastalık ilerlemeden devreye giren tedavi neticesinde yaşam kalitesinin düşmesi önlenir ve ayrıca hastalığın ilerlememesi adına da önemli bir yol kat edilir.

Besin Alerjisi Belirtileri

Kızarıklık, kusma, kabızlık, kanlı dışkılama, şişkinlik, hırıltı ve nefes almada zorluk, besin alerjisi belirtileri arasındadır. Ani alerjik şok durumunda kızarıklıklar, hastanın yüzünde, vücudunda ve dudak çevresinde görülebilir. Aynı zamanda kızarıklığa kaşıntı da eşlik eder. Bu noktada hastanın yaşam kalitesi düşer.

İstanbul alerji merkezi olarak her daim sağlıklı günler geçirmeniz için çalışıyor ve besin alerjisi ne demek, hastalığın tedavisi nasıl olur gibi sorularınıza yanıt veriyoruz. Üstelik kadromuz, alerji hastalıkları açısından ihtiyaç duyduğunuz profesyonel gözlem desteği sunuyor.

Besin alerjisi tedavisi

Öncelikle besin alerjisinin kesin teşhisi konulmalıdır. Bundan sonraki süreçte ise elbette tedaviye geçilir. Daha çok hastanın rahat bir yaşam sürmesi üzerine kurulu olan besin alerjisi tedavisi içerisinde ilaç desteği söz konusudur. İkincil derece reaksiyonların hafifletilmesini sağlayan ilaçlar, böylelikle günlük hayatın rahat bir biçimde geçirilmesini sağlar. Birincil derece reaksiyonlarda ise acil servislere danışmak gerekir.

Çocuk alerji uzmanlarımız ve aynı zamanda yetişkin hastalara bakan uzman kadromuz, besin alerjisi ne demek gibi soruların yanı sıra hastalık adına destek görmeniz için de profesyonel yardım görevi üstleniyor. Teşhis, tedavi ve destek gibi konularda İstanbul alerji merkezi olarak yanınızdayız. İnternet sayfamızda bulunan iletişim bölümü aracılığıyla bize hemen ulaşabilir, online işlemler sekmesi üzerinden ise randevu alabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir