Besin Alerjisi Nasıl Tespit Edilir?

 

istanbul alerji merkezi

İstanbul Alerji Merkezi

 

Günümüzde alerjik hastaların sayısı epey artış göstermektedir. Genetik faktörlerin ve dış etmenlerin kaynaklık ettiği hastalıklar, ne yazık ki yaşam kalitesini düşürebilmekte. Son zamanlarda besin alerjisi ile besin intoleransı birbirine karıştırılır bir hale geldi. Ancak son derece farklı olan hastalıklardan besin intoleransı daha çok sindirim sistemi bozukluğunu ifade ederken besin alerjisi ise daha çok duyarlılık ve aşırı reaksiyon gibi etmenleri tanımlar. Peki, tüm bunların yanında besin alerjisi nasıl tespit edilir?

Uzman bir hekim gözetiminde yapılan testler, besin alerjisinin varlığından söz etmeyi sağlar. Bu testlerden biri olan kan testi, antikor sayımı işlemi ile gerçekleşir. Hasta kişiden alınan kan örneği üzerinde yapılan test, cihaz kalitesine göre değişkenlik gösterebilir. Deri testinde ise gıda alerjisi olduğu düşünülen besinin konsantresi, hastanın derisi üzerine damlatılır. Sivri uç batırıldığında reaksiyon gözlemleniyor ise besin alerjisinden bahsetmek mümkün hale gelir.

Besin Alerjisi Belirtileri

Hasta kişide kusma, öksürük, hırıltı, nefes almada zorluk, kanlı dışkılama ve bunlara benzer belirtiler ile kendisini gösteren besin alerjisi, ayrıca kızarıklığa ve kaşıntıya da neden olabilir. İlk aşamada kişinin dudak çevresinde seyreden bir kızarıklık meydana gelir.

İstanbul alerji merkezi olarak uzman kadromuz ile alerjik hastalıklardan etkilenmemeniz için çalışıyor, çok daha sağlıklı günler yaşamanızı destekliyoruz. Besin alerjisi nasıl tespit edilir ve hastalığın belirtileri nelerdir gibi soruları yanıtladıktan sonra tedavi sürecine girmeniz ve hayat kalitenizin eskisinden de daha iyi olması adına hizmetinizdeyiz.

Besin Alerjisinde Tedavinin Önemi

Eğer yanlış bir teşhis söz konusu olursa boşuna ilaç kullanımı ve gereksiz diyet yapma problemleri ile karşılaşabilirsiniz. Bunun adına doğru tanı ve tedavi oldukça önemlidir. Aynı zamanda tedavide kullanılacak yöntemler de yine hastalık sürecinde önemli olarak görülür. İstanbul alerji merkezi bünyemizde bulunan uzman hekimler neticesinde uygun tedavide karar kılmak kolaylaşır.

Besin alerjisi nasıl tespit edilir, besin alerjisi tedavisi nasıl yapılır ve süreç nasıl işler gibi aklınızdaki tüm soruları sormak adına internet sayfamızda bulunan iletişim bölümünden bizlerle irtibat kurabilirsiniz. Aynı şekilde yine internet sitemizdeki online işlemler sekmesi aracılığıyla randevu almanız da mümkün.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir