Besin Alerjisi Nasıl Teşhis Edilir?

Besin Alerjisi Nasıl Teşhis Edilir?

 

istanbul alerji merkezi

İstanbul Alerji Merkezi

 

Belirli bir gıdaya karşı olan aşırı hassasiyet, besin alerjisi olarak bilinir. Bu tür hastalıklarda vücut, fazla reaksiyon gösterir. Tehlikeli boyutlara ulaşabilen hastalığın teşhisi yapılmalı ve bir an önce rahatsızlık tanınmalıdır. Zira ani ölümlere kadar giden kötü sonuçlar doğuran besin alerjisi, aynı zamanda yaşam kalitesinin de düşmesine yol açar. Peki, besin alerjisi nasıl teşhis edilir?

Eğer hastalığa dair belirtiler bulunuyorsa uzman bir hekime danışılmalıdır. Doktor kontrolü neticesinde kan testi yapılabilir. Hastadan kan alınarak yapılan test, kandaki belirli antikorların sayılması aşaması olarak da tanımlanabilir. Bir diğer teşhis yöntemi olan deri testinde ise besin konsantresi deri üzerine damlatılır ve bölgeye sivri uç batırılır. Deri üzerinde reaksiyon gözlemlenir ise besin alerjisinden bahsetmek mümkün hale gelir.

Besin Alerjisi Belirtileri

Genellikle besin intoleransı ile karıştırılan besin alerjisi, çok daha ciddi bir hastalıktır. Besin intoleransı daha çok sindirim sistemi bozukluğu iken besin alerjisi ise daha ciddi sonuçlar doğurur. Besin alerjisi belirtileri arasında kusma, kanlı dışkılama, hırıltı, öksürme, nefes almada zorluk ve kızarıklık gibi faktörler ortaya çıkar.

Besin alerjisi nasıl teşhis edilir sorusu kadar rahatsızlığın belirtileri nasıl anlaşılır sorusu da büyük önem taşır. Eğer çocuğunuzda yukarıda bahsi geçen belirtilerden herhangi birini görüyorsanız uzman bir hekime danışmalısınız. İstanbul alerji merkezi bünyesinde yer alan çocuk sağlığı ve alerji hastalıkları uzmanlarından randevu almak için online işlemler bölümünü kullanabilirsiniz.

Besin Alerjisi Teşhisi Sonrasında Tedavi

Hastalığın teşhisi gibi besin alerjisi tedavisi de süreç içerisinde önemli bir role sahiptir. Özellikle yanlış uygulanan bir tedavi, rahatsızlığın ilerlemesini engelleyemez ve çok daha kötü sonuçlar doğurur. Uygulanabilecek tedaviler arasında, ilaçlı tedavi ve diyet temelli tedavi gibi seçenekler bulunur. Daha çok hastalığın belirtilerinde hafifleme sağlamak üzerine kurulu olan tedaviler, kişinin yaşam kalitesinde düşüş yaşamasını engellemeyi amaçlar.

İstanbul alerji merkezi olarak besin alerjisi nasıl teşhis edilir, hastalığın tedavisi nasıl yapılır ve hangi yönde kararlar alınmalıdır gibi sorularınızı cevaplıyoruz. Uzman ekibimiz neticesinde alerjik hastalıklardan etkilenmemeniz ve daha sağlıklı bir hayat geçirmeniz için buradayız.

 

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir