Besin Alerjisi Nasıl Olur

Besin Alerjisi Nasıl Olur

 

istanbul alerji merkezi

İstanbul Alerji Merkezi

 

Öncelikle besin alerjisi nedir? Besin alerjisi diye tanımlanan olgu aslında doğrudan besinlerin alerji yaptığı tanımının dışında gelişen bir tablodur. Zira besin alerjisi denen şey, insan vücudunun besinlere karşı verdiği reaksiyonlardır.   Bu durum immünolojik ya da immünolojik olmayan sebeplerden doğar. ‘Besin alerjisi nasıl olur’ sorusu akıllara gelir.

Besin alerjisi denen olgu 2 tablo şeklinde incelenir.

1 – Birinci grup, vücut sisteminin reaksiyon vermediği durumlardır.

2- 2. grup ise immünolojik sistemde doğan savunma sisteminin aşırı duyarlılık göstermesi ile ortaya çıkar.

 

Besin Alerjisinin Belirtileri Aşağıdaki Şekilde Sıralanabilir

‘Besin alerjisi nasıl olur’ biliyor musunuz? Deride kaşıntı, yanma, kızarıklık, ateşlenme, karıncalanma, üşüme, su toplayan kabarıklıklar, karıncalanma, kırmızı lekeler, beliren sivilcelerle oluşur.  Kulak – burun – boğazlarda hapşırma, kaşıntı, tıkanıklık, burun ve boğaz akıntısı, burun – boğaz kuruluğu, gıcıklanma, kuru öksürük, damar kaşıntısı, kulak çınlaması ve ağrısı, baş dönmesi- dengesizlik ve orta dereceli sağırlık görülebilir.

Görmede bulanıklık, göz ağrısı, göz sulanması, ışığa karşı duyarlılık, göz seğirmesi, şaşılık, kızarıklık ve şişme oluşabilir. Solunum yollarında; nefes darlığı, öksürük, mukuslu bronş, hırıltı, kalpte çarpıntı, hızlı nabız atımı, yüzde ve deride kızarıklık, solgunluk, morarma, bayılma, ellerde kızarma, omur ağrıları gelişebilir.

Sindirim sisteminde; kakada mukus, kakada kan, ishal, kusma, kabızlık, , dil – ağız tatsızlığı, hazımsızlık, kaşıntılı yanmalı rektum bölgesi, midede ağrı, gurultu durumları gözlemlenebilir.

Kas sisteminde; kas zayıflığı, eklem ağrısı, kaslarda gerginlik, göğüs ağrısı, sırt ve boyun kaslarında spazm gelişebilir. Sinir sistemine bağlı olarak; gerginlik, baş ağrısı, migren, unutkanlık, gülme atakları, kendini kontrol edememe, sinirlilik, huzursuzluk, konsantre olamama, hiperaktiflik, keyifsizlik, ciddiyet hali, gerginlik uyku hali, sersemleme, durgun bir durum gözlemlenebilir.

 

En Çok Alerjiye Sebep Olan Gıdalar Nelerdir

‘besin alerjisi nasıl olur’ ne zaman belli olur biliyor musunuz? İnsanoğlu anne karnından çıktıktan sonra ömrü boyu tüketeceği birçok besin çeşidi ile beslenir. Bu besin gruplarının yapı taşları; yağ, protein, karbonhidrat, su, vitamin, minerallerdir. Hazır ve paketlenmiş gıdalar ise tamamen insan metabolizmasına aykırı olabilecek olan katkı maddeleri ile üretilebiliyor. İnsanlar üzerinde en çok alerjiye sebep olan gıdalar ise genellikle; protein grupları, süt, yumurta, buğday, deniz ürünleri ya da kuru yemiş türevi olmaktadır.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir