Besin Alerjisi Nasıl Anlaşılır?

istanbul alerji merkezi

Özellikle çocuk yaşta sıkça görülen besin alerjisi, belirli bir besinin tüketilmesinden sonra görülen anormal immun sistem reaksiyonudur. Besinin tüketilmesinden hemen sonra dudak çevresinde kızarıklık görülebildiği gibi akabinde çok daha ciddi belirtiler meydana gelebilir. Söz konusu kızarıklığın başlangıçta yüze yayılması ve vücutta dahi kızarıklığın ortaya çıkması mümkündür. Peki, besin alerjisi nasıl anlaşılır?Besin alerjisi, vücudun verdiği reaksiyonlara göre anlaşılabilir. Ancak buradaki asıl teşhis, uzman doktor kontrolünde yapılır. Çeşitli testlerin uygulanabildiği hasta üzerinde hangi besin ya da besinlerin alerjik reaksiyon gösterdiği anlaşılır. Bu testler arasında kan testi ve deri testi gibi doğru sonuç verme olasılığı yüksek olan aşamalar bulunur.

Besin alerjisi ve testler

Hastadan bir miktar kan alınarak yapılan kan testinde, kanda bulunan belirli bir antikor sayısına bakılır. Ancak alınan kanın miktarı ve kullanılan cihazın kalitesi gibi faktörler, testin doğru sonuç vermesine etki eder. Bir diğer besin alerjisi testi olan deri testinde ise besinlerin konsantre edilmiş hali hastanın derisi üzerine damlatılır. Ardından sivri uç batırılır ve derinin reaksiyonu gözlemlenir. Eğer kızarıklık görülür ise hastanın bu besine karşı alerjisi olduğu anlaşılır.

İstanbul alerji merkezi olarak her daim son nesil teknolojilerden faydalanıyor, ayrıca uzman kadromuz neticesinde doğru bilgilere ulaşmanızı sağlıyoruz. Çocuk alerji uzmanlarımız, en doğru teşhis için hizmetinizdedir. Nitekim her hastalıkta olduğu gibi alerji hastalıkları içerisinde de tanı ve teşhisin en az tedavi kadar önemli olduğu bir gerçektir.

Besin alerjisi belirtileri

Besin alerjisi nasıl anlaşılır ve bu alerjinin belirtileri nelerdir sorularının cevapları aslında hastada saklıdır. Eğer kişi, belirli bir besini tükettikten sonra nefes almada zorluk, hırıltı, kızarıklık, sindirimde zorlanma ya da bunlara benzer etkiler görüyor ise besin alerjisine sahip olabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir