Besin Alerjisi İçin Hangi Doktora Gidilir?

istanbul alerji merkezi

Son yıllarda çocuklarda çok sık rastlanılan besin alerjisi, vücudun belirli bir besine aşırı reaksiyon göstermesi durumudur. Genellikle besin intoleransı ile karıştırılan besin alerjisi, tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Besin intoleransı daha çok hazımsızlık ya da sindirim bozukluğu olarak da tanımlanabilir. Peki, yaşam kalitesini bir hayli düşüren besin alerjisi için hangi doktora gidilir?Çocuk alerji uzmanları, doğumdan 18 yaşına kadarki çocuklarda teşhis ve tedavi işlemleri adına eğitim almış, profesyonel kişilerdir. Aynı zamanda çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı da olan doktorlar, yeni adıyla çocuk immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanı ismiyle anılır. Eğer çocuğunuzda besin alerjisi belirtileri bulunuyorsa ya da bu duruma şüphe verici olaylar yaşıyorsanız uzman bir hekime danışmanız gerekir.

Besin Alerjisi Belirtileri

Alerjik şok adı verilen kızarıklık ve kaşınma gibi belirtilerin ortaya çıkabileceği hastalıkta daha farklı belirtiler de gün yüzüne çıkabilir. Besin alerjisi belirtileri arasında mukuslu kaka, kusma, kanlı dışkılama, kabızlık, hırıltı ve nefes almada zorluk gibi belirtiler bulunur.

Belirtiler yanlış değerlendirilir ve bunun sonucunda doğru olmayan bir besin alerjisi teşhisi konursa, çocuğunuz boşuna diyet yapmış olur. Bundan dolayı uzman bir doktora görünmeniz önemlidir. Nitekim İstanbul alerji merkezi olarak uzman ekibimizle hizmetinizdeyiz. Çocuğunuz adına başvurabileceğiniz gibi kendiniz adına da profesyonel ekibimize danışabilirsiniz.

Besin Alerjisi Tedavisi Nasıl Olunur

Öncelikle teşhisin kesin bir biçimde konması gerekir. Bunun adına yapılabilecek testler vardır. Örneğin kan testi, besin alerjisinde başvurulan teşhis yöntemlerindendir. Belirli bir miktar kan alınarak yapılan test, kişinin besin alerjisinin olup olmadığını saptamaya yarar. Bunun yanında uygulanabilecek deri testi de yine teşhis açısından önem arz eder. Belli bir besinin konsantre edilmiş hali deri üzerine damlatılır ve akabinde sivri uç, deriye batırılır. Eğer reaksiyon söz konusu olursa besin alerjisinden bahsetmek mümkün hale gelir.

Tüm bu teşhis işlemlerinden sonra ilaçlı ve diyet temelli tedavi yöntemlerine karar verilir. Bahsi geçen işlemler adına ve besin alerjisi için hangi doktora gidilir tarzı tüm sorularınız için bize iletişim bölümü üzerinden ulaşabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir