Besin Alerjisi Çeşitleri

 

istanbul alerji merkezi

İstanbul Alerji Merkezi

 

Besin alerjisi, belirli bir gıdaya karşı oluşan aşırı duyarlılık olarak tanımlanabilir. Özellikle çocuk yaşta fark edilebilen hastalık, ne yazık ki ilerleyen aşamalarda epey tehlikeli durumların yaşanmasına neden olabilmektedir. Herhangi bir besine yoğun miktarda alerjisi olan bir bireyin o besini tüketmesi, ani ölümlere varan sonuçlar doğurabilir. Bu nedenden dolayı besin alerjisi çeşitleri arasında neye alerjiniz olduğunu bilmeli ve buna göre hareket etmelisiniz.

Besin Alerjisi Çeşitleri Neden Oluşur

Anne ve baba yoluyla aktarılan genetik kodlar aracılığıyla meydana gelebilen besin alerjisi, yakın akrabalarda görülen çeşitli alerjiler karşısında da ortaya çıkabilmektedir. Çoğunlukla genetik faktörün etkili olduğu besin alerjisinde vücut çeşitli reaksiyonlar gösterir. Bu reaksiyonlar arasında en sık görülenler ise öksürük, hırıltı, nefes sıkışması, kızarıklık, burun akıntısı, alerjik şok, kabızlık, burun tıkanıklığı, kusma ve şiddetli gaz ağrısı gibi olumsuz durumlardır.

Kişinin hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyen besin alerjisi, çeşit açısından da farklılaşır. Örneğin bir çocuğun süt ve süt ürünlerine karşı alerjisi olabileceği gibi bir başka bireyin çok daha farklı gıdalara karşı alerjisi olabilir. Fıstık alerjisi ya da yumurta alerjisi bunlardan sadece birkaçıdır.

Tanı ve tedavi aşamasında besin alerjisi çeşitleri iyi araştırılmalı ve buna göre hareket edilmelidir. Ayrıca besin alerjisi ve besin intoleransı birbirine karıştırılmamalıdır. Besin intoleransı, daha çok sindirim sistemi bozukluklarına yol açar. Herhangi bir gıdayı sindirmekte zorluk yaşamanız gibi bir durumda anılan besin intoleransı, besin alerjisine nazaran tehlikesizdir.

Uzman Kadromuz İle Yanınızdayız

Astım, besin alerjisi, ilaç alerjisi ve bunlar gibi daha pek çok konuda profesyonel destek sunuyoruz. Uzman kadromuz neticesinde hem çocuğunuzun sağlığı hem de sizin sağlığınız emin ellerde. Alerji alanında oluşturduğumuz bölümlerimiz sayesinde profesyonel desteğe kolayca erişebilirsiniz.

İstanbul alerji merkezi olarak insan hayatının çok daha kaliteli bir biçimde oluşmasını destekliyor ve bu açıdan sağlıklı hayatlar sunuyoruz. Besin alerjisi çeşitleri de dahil olmak üzere egzama ve alerjik rinit gibi konularda da bize başvurabilirsiniz. Uzman hekim desteği için internet sayfamızda bulunan online işlemler sekmesi üzerinden hemen randevu alabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir