Besin Alerjisi Belirtileri Kaç Günde Geçer?

Besin Alerjisi Belirtileri Kaç Günde Geçer?

 

besin alerjisi

İstanbul Alerji Merkezi

 

Çocuklarda sıkça rastlanılan hastalıkların başında besin alerjisi gelir. Belirli bir besine karşı aşırı reaksiyon gösteren vücut, mümkün olduğunca o besinden uzak durmalıdır. Belirtiler eşliğinde nükseden hastalık, ne yazık ki çok ciddi boyutlara kadar ulaşabilir. Peki, besin alerjisi belirtileri kaç günde geçer?

Bahsi geçen sorunun cevabını net bir şekilde vermek ne yazık ki mümkün değildir. Ancak hafif derecedeki kızarıklıklar, çok uzun bir dönem sayılmayacak zaman diliminde geçebilir. Besin alerjisi ciddi bir hastalık olduğundan dolayı belirtiler hiçbir zaman hafife alınmamalı. Zira hastalığın ani ölümlere kadar varan sonuçlar doğurduğu unutulmamalıdır.

Besin Alerjisi Belirtileri

Aşırı duyarlı olunan besin tüketildiği sırada dudak çevresinde, vücutta ya da yüzde kızarıklıklar meydana gelebilir. Akabinde ise nefes almada zorluk, gaz sıkışması, hırıltı ve kusma gibi daha ciddi sonuçlar doğar. Kakada mukus, kan görülmesine neden olabilir. Ayrıca alerjik şok adı verilen ani belirtilerin de görülme olasılığı söz konusudur. Bu belirtiler, kişinin hayat kalitesini düşürür. Hali hazırda ölüm tehlikesi dahi söz konusu olduğundan derhal uzman bir doktora danışılmalıdır.

İstanbul alerji merkezi olarak her daim yanınızdayız. Çok daha sağlıklı bir hayat yaşamanızı destekleyen uzman kadromuz, sadece besin alerjisi için değil ayrıca egzama, alerjik rinit, ilaç alerjisi ve kurdeşen gibi konularda da destek sunuyor. Besin alerjisi kaç günde geçer, hastalığın tanı ve teşhisi nasıl yapılır gibi soruları uzman hekimlerimize sorabilirsiniz.

Besin Alerjisi Tedavisi

Çocuk yaşta ortaya çıkabilen hastalığın tedavisi, daha çok kişinin yanlışlıkla alerjisi olduğu besini tükettikten sonra ortaya çıkan belirtilerden korunması ile gerçekleşir. Bu noktada antihistamin ilaçlar belirtileri azaltmada etkilidir. Daha çok ikincil derece reaksiyonlar için geçerli olan bu durum, vücutta kaşınma, ürtiker ve şişme gibi belirtileri hafifletir.

Eğer besin alerjisine karşı yoğun bir reaksiyon söz konusuysa acil servise başvurmak gerekir. Birincil derece reaksiyonlar, daha ciddi sonuçlar doğurur. Ayrıca besin alerjisi kaç günde geçer gibi soruların yanıtını ve besin alerjisi tedavisi için gerekli olanları İstanbul alerji merkezi olarak bünyemizdeki uzman hekimler aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir