Besin Alerjisi Ateş Yapar mı?

Besin Alerjisi Ateş Yapar mı?

 

istanbul alerji merkezi

Alerjiler birçok nedene bağlı olarak baş gösterebilirken, birçok semptomlarla da ortaya çıkabiliyor. İnsanların sosyal yaşamını, hayatını alt üst edebilen alerji zor bir durum olarak karşımıza çıkarken hastaları birçok aktiviteden de geri koyabiliyor. Alerji tipleri, herhangi bir yiyeceğe karşı olabileceği gibi, her hangi bir canlıya, toza, küfe, kokulara tüylere karşı bile gelişebiliyor.

Besin alerjileri ise genel anlamda proteinlere, süt, yumurta, deniz mahsullerine ya da deniz kabuklularına, bazı tahıl, meyve, sebze ya da fındık  fıstık gibi kuruyemişlere bağlı olarak tetiklenebilir. Besin alerjisi ateş yapar mı? Besin alerjisi sistemlerde ve organlarda aşırı duyarlılığa bağlı olarak gelişir. Ateş yapması beklendik bir durum değildir .

Besin Alerjisinin Yaratacağı Başlıca Semptomlar Nelerdir

Kaşıntılı kızarıklık, kusma, bulantı, mukuslu ve kanlı kaka, nezle, rinit, orta kulakta sorunlar, hırıltılı solunum öksürük, astım, ishal, baş ağrıları, egzama, kurdeşen – ürtiker, karın – mide ağrıları, hazımsızlık, kılcal damarlardaki daralmalara bağlı olarak kızarıklık, damar geçirgenliği artması nedeniyle kabartılı su toplamış şişlikler, sinir uçlarında kaşıntılı yanmalar besin alerjisinin yarattığı semptomlardandır.

 

Besin Alerjisi Ateş Yaptığında Nasıl Anlaşılır

Besin alerjisi ateş yapar mı? Çocuklarınızın alnına dokunduğunuzda sabit vücut ısısı her zamankinden daha fazla ise bunu tespit edebilirsiniz. Yanında titreme, üşüme hatta terleme de bu tabloya eşlik edebilir. Rektal yoldan yani makattan ya da koltuk altından yaptığınız ölçümlerde vücut sıcaklığı 38 derece ve üzerindeyse çocuğunuzun ateşi var demektir.

Ateş ölçümü sırasında derece rektal yolda 1 dakika tutulurken koltuk altında minimum 3 dakika tutulmalıdır. Zira ağız ve koltuk altı sıcaklığı her zaman rektal yolun sıcaklığından daha düşük olacaktır. Besin alerjisi olan bir çocukta ateş gelişmişse ateşe neden olan bir nedenin aranmasında fayda vardır. Ateşli durumlarda ebeveynleri en çok korkutan şey çocukların ya da bebeklerin havale geçirmesidir. Bu gibi durumlarda zihin bulanıklığı, çevredekileri tanımama, çevreyi fark edememe ve bilinç kaybı gibi durumlar oluşmaktadır.

 

Ateşli Durumlarda Alınabilecek Önlemler

Besin alerjisi ateş yapar mı? Ortam ısısı 20 derece olmalı çocuğun üzerindekiler çıkarılmalıdır. Bu gibi durumlar besin alerjisine bağlı olarak gelişiyorsa yanında mide bulantısı, kusma, ishal gibi semptomlarda eşlik edebilir. Bu yüzden hasta ateşin kaynağının tespiti için hemen bir uzman hekime gösterilmelidir.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir