Bebeklerde Yumurta Alerjisi

Bebeklerde Yumurta Alerjisi

İnsan hayatının en hızlı şekilde gelişim gösterdiği bebeklik dönemlerinde beslenme şekilleri ve tüketilen yiyeceklerin ne olduğu son derece önemlidir. Bebeklerin gelişimi için oldukça önemli olan yumurta tüketimi noktasında pek çok aile sorun yaşayabiliyor. Genellikle bebeklerde yumurta alerjisi sebebiyle yaşanan kalıcı sorunlara çözüm getirmek de isteniyor. Yumurta alerjisinin belirtisi olan kurdeşen, egzama, ciltte kızarıklık ve şişlik; sindirim sistemiyle alakalı kusma, ishal, karın ağrısı; solunum sistemiyle ilgili burun akıntısı, hırıltılı solunum, nefes almada zorluk; kardiyovasküler sistemle ilgili düşük kan basıncı, hızlı kalp atışı yumurta alerjisi olduğunu gösterebilir.

Bebeklerde Yumurta Alerjisi Nasıl Teşhis Edilir?

Aileler tarafından çocukların dikkatli bir şekilde gözlendiği durumlarda sadece yumurta tüketiminin ardından çocukta ortaya çıkan değişimlere bakılarak bebeklerde yumurta alerjisi olup olmadığına yönelik kesin fikirlere sahip olmak mümkün olabiliyor. Ancak çok daha planlı bir şekilde yumurta alerjisinin bulunup bulunmadığını anlamak için mutlaka bu alerjiye tanı koymayı sağlayacak olan testlerin de yapılması gerekiyor. Bizler uzman hekimlerimizle birlikte yumurta alerjisi şikayetiyle ve şüphesiyle bize gelmiş hastalarımız için deri prick testi ve kan testi yaparak çok kolay bir şekilde yumurta alerjisi bulunup bulunmadığını tespit edebiliyoruz.

Bebeklerde Yumurta Alerjisi Nasıl Tedavi Edilir?

Uzman doktorlarımız tarafından yapılan muayeneler sonrasında uygulanacak olan tedavi programlarının belirlenmesi bebeklerde yumurta alerjisi görülüyor olsa dahi her bebeğin farklı bir fizyolojiye sahip olmasından dolayı değişiklik gösterebilmektedir. Bu noktada bebeğin hijyenine dikkat edilmesi, ciltte meydana gelen sorunların çözülmesi, ilaç takviyeleri ile bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gibi tedaviler yapılmaktadır. Ancak bunlar arasında en önemlisi ise yumurtaya karşı alerjisi bulunan bebeklerin diyetlerinden yumurtayı ve yumurta içeren her türlü besini çıkarmak olmaktadır.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir