Bebeklerde Egzama Tedavisi

Egzama, ciltte meydana gelen bir hastalıktır. Deri üzerinde kızarıklık, kaşıntı, çatlaklar, kuruluk, şişlik gibi lezyonların meydana gelmesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Egzama, bir kaç alt tür vardır. En çok görülen türü ise atopik dermatittir. Atopik dermatitin diğer adı ise alerjik egzamadır. Alerjik egzama en çok bebek ve çocuklarda görülmektedir. Bu egzama türü bazen doğuştan gelir bazen de doğumdan kısa süre sonra ortaya çıkabilmektedir. Bebeklerde görülen egzama ise birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Gerek anne karnında anneden kaynaklı, gerek genetik faktörler gerekse doğduktan sonra çevresel faktörler bebeklerin egzama olmasına neden oluyor. Bebeklerde egzama tedavisi ile bebeklerin bu hastalığı atlatması için gerekli uygulamalar yapılabilir.

Bebeklerde Egzama Nedenleri?

Bebeklerde egzama nedenleri birçok faktörden kaynaklanmaktadır. Bu nedenler anne karnından itibaren bebekleri etkilemeye başlayabilir. Çünkü bebekler çok hassas varlıklardır. Cilt yapıları çok narin olduğu için dış faktörlerden kolaylıkla etkilenebilmektedir. Sadece cilt yapıları değil bünyeleri de çok hassastır. Bu da yedikleri yiyeceklerden bile etkilenmelerine neden olabilmektedir. Anneler ise bu durumda bebeklerde egzama tedavisi için birçok yönteme başvuruyor. Bebeklerde egzama nedenleri ise;

  • Bebeğin anne veya babasında egzama öyküsü olması ve bebeklerin bu genetiği anne babadan alması
  • Yumurta, ceviz, çilek gibi cildi etkileyen yiyeceklerin tüketilmesi
  • Ev tozu, hayvan tüyü, halı tüyü gibi cilde temas edince zarar verebilecek maddelere dokunmak
  • Bebeğin çamaşırları yıkanırken kullanılan deterjan ve yumuşatıcı
  • Banyo esnasında kullanılan şampuan ve sabunun bebeğin cilt tipine uygun olmaması
  • Annenin hamile iken sigara ve alkol gibi zararlı maddeler kullanması

Gibi faktörler bebeklerde egzama nedenleri arasındadır.

Bebeklerde Egzama Tedavisi Nasıl Olur?

Bebekler dünyaya gözlerini açtıkları andan itibaren korunmaya ihtiyacı olan savunmasız varlıklardır. Bebekler, hassas cilt yapıları ile egzama hastalığı ile savaşmak zorunda kalabilirler. Bu durum bebek için oldukça rahatsız edici bir durumdur. Bebeklerde egzama tedavisi için ise bir uzmana görünmekte fayda vardır. Bebekleri egzama olan anneler eğer bebeklerini emziriyor ise emzirmeye devam etmeli ve alerjik gıdalar vermemelidir. Banyo yaptırırken kullanılan şampuan ve sabunun içinde cilde zarar veren katkı maddeleri olmamasına dikkat edilmelidir.

Kurulama esnasında havluyu bebeğin cildine sürerek değil de dokundurarak kurulamak gerekir. Bebeğin cildini tahriş edecek kıyafetler giydirmekten kaçınılmalıdır. Bebeğin cildi bebeklere uygun nemlendiriciler ile sık sık nemlendirilmelidir. Islak mendil, tüylü oyuncak, parfümlü losyonlar kullanmaktan kaçınılmalıdır. Bebeği kirli hava ve sigara kullanılan ortamlardan kesinlikle uzak tutmak gerekir. Alerjiye neden olan gıdalardan ve deterjanlardan uzak durulmalıdır.

 

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir