bebeklerde besin alerjisi

Bebeklerde Besin Alerjisi

Çocuk alerji uzmanları bebeklerde ve çocuklarda en çok görülmekte olan besin alerji gıdalarının yumurta, süt, soya, fındık, buğday ve fıstık gibi çerezlerle birlikte aynı zamanda deniz ürünlerinin olduğunu açıklamakta. Bu noktada bebeklerde besin alerjisi şüphesinin ilk anlaşılacağı yer, besin aldıktan sonra ağız çevresinde, vücutta ve yüzde meydana gelen kaşıntı, kızarıklık ve egzama olmasıdır. Bu noktada bebeğinizde bu belirtilerden herhangi birini far ederseniz mutlaka çocuk alerji merkezinde test yaptırmanız gerekir.

Bebekler Besin Alerjisi Belirtileri

 Bebeklerde besin alerjisi belirtilerinden biri olan egzama, en çok boyunda, kulak arkasında, yanaklarda, eklem yerlerinde ciltte kuruluk ve kızarıklık şeklinde kendini göstermektedir. Bebeğinizi besledikten sonra vücudunda böyle bir belirti görüyorsanız yüksek ihtimalle besin alerjisi var demektir. Bu noktada bebeklerde görülen en yüksek besin alerjisi süt olmaktadır.

Bebeklerde Besin Alerjisi Yalnız Anne Sütünde de Görülmekte

 Anneler bu noktada anne sütünün her ne kadar bebeklerde besin alerjisi yapmayacağını düşünse de maalesef ki böyle bir ihtimal vardır. Hatta y yalnızca anne sütü ile beslenen bebeklerde dahi besin alerjisi ortaya çıkmaktadır. Bunun nedeni ise anne sütü bağışıklık sistemini ilk 6 ay boyunca alerjik hastalıklardan koruduğundan dolayı, alerjik riskleri on kata kadar azaltmaktadır. Bu noktada bebekleri mutlaka besin alerjisi testine tabii tutmak gerekmektedir. Teşhis konulmadığı halde bebeğe verilen besin alerjik bir etki gösterebileceğinden bebeğin hayatını tehlikeye sokabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir