Bebeklerde Alerjik Egzama

 

Egzama her yaş grubunda görülebilen bir cilt hastalığı olup bebeklerde de özellikle 2-3 aylık dönemlerde ya da katı gıdalara geçme dönemi olan 4 ila 5 aylık olan bebeklerde görülür. Bebeklerde egzama durumu kaşınma ve pul – pul dökülme şeklinde belirti verir. Yanaklarda, dirseklerde ve dizlerde görülür.

Bebeklerde Egzama Neden Olur

Genelde anne sütünden sonra inek sütü ile beslenmeye geçilen dönemlerde bebeklerde egzamanın görüldüğü zamanlardır. Egzama sonrası saman nezlesi ya da penisiline karşı duyarlılık gibi şikayetlerle bebeklerde alerjik egzama yaşanabilir. Bebeklerde yaşanan egzamalarda bazı yiyecekler etkilidir. Bunların başında yumurta ve buğday gibi besinler gelir. Hayvan tüylerinden, deterjanlardan bebekler çok fazla etkilenir. Bu dış etkenlerin yanı sıra genetik sebeplerle de bebeklerde egzama görülür.

Bebeklerde Egzama Kremi 

Bu kremler mutlaka doktor kontrolü altında bebeğe uygulanmalıdır. Tedavi amaçlı kremlerin yanı sıra bebeğin kullandığı şampuana kadar özenli olunmalıdır. Her banyo sonrasında bebeğin vücudu özel nemlendirici ile masaj yapılmalıdır. Bebeklerde alerjik egzama tedavisi için öncelikle gıda alerjisi testi yapılmaktadır. Böylelikle bebeğin hangi yiyeceklere karşı duyarlı olduğu belirlenir. Böylelikle bir beslenme programı oluşturulur. Bebeklerde egzamanın nedeni mutlaka araştırılmalıdır. Gerek genetik gerekse gıdaya istinaden olan tepkilerin sebebi bilinirse tedavi o kadar etkili olur. Özellikle konu gıda ise en çok karşılaşılan iki ürün inek sütü ve yumurtadır.

  • Egzama her yaşa istinaden var olan bir cilt hastalığıdır.
  • Bebeklerde egzama çoğu zaman gıdalara göre var olan alerjiler sebebiyle yaşanır.
  • Bebeklerde egzama halinde doktor kontrolünde kremler tercih edilir.
  • Vücudun nemlendirilmesi demek bebeklerde egzama olduğunda çok fazla kaşıntı ve dökülme yaşanmaması demektir.

Bebeklerde alerjik egzama çocuk alerji uzmanlarınca teşhis edilmeli ve takibi mutlaka özenle yaptırılmalıdır. Çocuk alerji uzmanları bu konuda özel eğitimlidir. Yanlış bir gıdaya eğilim olduğu tespit edilip bu şekilde gidildiği takdirde asıl problemli olduğu gıda ile birebir yaşantısı sürdüğünde tedavi yapılıyor demek yanlış olur. Bu sebeple tam teşhis konulamaması konunun uzmanı olmadığı anlamını taşımaktadır. Teşhis olsun, antibiyotikler olsun, kaşıntı giderici ilaçlar olsun her biri tedaviye istinaden yöntemler arasında sayılır.

 

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yazmak istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir